HET ZAKKEN DRAGERS HUIS zo, zo, zo... zei bedachtzaam Godfried Bomans GEWELDIG...! zei Pierre Janssen WAT EEN SFEER... zei Jan van Hillo 118 Drie bekende namen uit de wereld van radio, televisie en kunst. Mannen, die niet zo snel juichende superlatieven gebruiken, maar dit toch spontaan deden in het historische zakkendragershuisje aan de Oude Sluis 19. Daar, aan de voet van de meer dan zevenhonderd jaar oude Grote of St. Janskerk, waar de gevels van de pakhuizen het verhaal vertellen van het roemrijke verleden van Schiedam als jenever- stad, bevindt zich het Ontmoetingscentrum Open Studio. Drie jaar lang werkten de leden van de acteergroep Open Studio geïnspireerd door de 44- jarige cineast/ scenarioschrijver Jan Schaper, belangeloos aan de restauratie van het in zeer slechte staat verkerende zakkendragershuis. Zittend in de met zeventiende-eeuwse stenen gepla veide hal van het gebouw herinnert de vroegere conservator van het Stedelijk Museum, Pierre Janssen, zich nog precies hoe hij heeft moeten pleiten voor herstel van het unieke monument, Men vroeg hem destijds advies en onmiddellijk koos hij voor de acteergroep, waarmee Jan Schaper enkele jaren geleden in de Koopmansbeurs met „Alles voor ikke" voor de eerste maal in de openbaarheid trad. Pierre Janssen heeft er geen spijt van gehad. Onder leiding van de geestdriftige Herbert Voogt bikten Schaper's actrices en acteurs steen voor steen af. Iedere steen kostte tien minuten...; het waren er vele honderden. Gemeentewerken zorgde op de tweede verdieping voor een nieuwe vloer, Open Studio nam het interieur voor zijn rekening. Nieuwe balken kwamen, muren werden geschilderd, brug- delen werden gesloopt om als tafel te dienen, kortom het in 1725 gebouwde Zakkendragershuis onderging een ware gedaantewisseling. Wie, komend vanaf de Dam langs een serie eeuwen oude pandjes langs de Schie loopt en het huisje betreedt, ziet in de hal, links naast een trap de door Herbert Voogt herstelde smakbak staan. Men waant zich hier opnieuw in de achttiende eeuw, toen de dobbelstenen kletterend in de bak rolden en het lot besliste aan wie het mooiste werk zou worden toege wezen. „Eenvoud, Overgave en Geduld..." In sierlijk letters staan de kenmerken van het door Open Studio ver richte werk op de houten wand, waarachter men een knus keukentje aantreft. Daartegenover is een gespreksruimte, waar sinds de opening op 28 mei enkele tientallen jonge mensen de sfeer van reeds lang vervlogen eeuwen op zich hebben laten in werken. Via een trap bereikt men vanuit de hal de eerste verdieping, waar een leeszaal is ingericht. Men vindt hier gedegen lectuur op het gebied van film, televisie en radio. Want dat is het doel van het ontmoetings centrum: jonge mensen, die zich voor deze media interesseren vinden aan de Oude Sluis de aankno pingspunten. De vakliteratuur is in ruime mate ver tegenwoordigd en ook journalisten, radioreporters,

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1966 | | pagina 10