LEZEN IN HET SPOORBOEKJE WEINIG REIZIGERS? VERBINDINGEN 123 In ons juni-nummer stond een artikel dat de verhouding tussen de Nederlandse Spoor wegen en Schiedam tot onderwerp had. De toon ervan was net als die van al K' ^'e ant'ere artikelen die in dagbladen O verschenen over Schiedam en de NS ietwat kritisch ten aanzien van de manier waarop de NS zijn, al dan niet door ons IV*V4a.lll vermeende, verplichtingen ten opzichte van onze stad nakomt. P n H F* 'n onderstaand artikel wordt die kritische toon wat afgezwakt. De schrijver ervan blijkt een aangeboren talent te hebben tot ^1 C wat men tegenwoordig "close-reading" noemt. Het vermogen om uit gedrukte tekst in dit geval die van het spoor boekje alles te halen wat erin zit. Men leze zelf tot welke conclusie deze "close reading" leidt... C INDS de invoering van de dienst regeling 1965/1966 door de N.V. Nederlandse Spoorwegen vindt Schiedam dat het door deze maat schappij benadeeld wordt. In ver schillende kranten en tijdschriften wordt sindsdien heftig geprotes teerd tegen het feit, dat de snel treinen Amsterdam Den Haag Rotterdam v.v. niet meer te Schie dam stoppen. Natuurlijk vindt geen enkele plaats het prettig dat de treinen zijn station voorbij rijden, ook Schiedam niet. Toch is er voor het niet stoppen van deze treinen te Schiedam wel wat te zeggen. Een sneltrein is namelijk in eerste instantie bestemd voor de ver binding van streekcentra. Helaas behoort Schiedam daar niet toe. Het station hier dient alleen voor de stad zelf (en voor Rotterdam- West), terwijl bijvoorbeeld het station Delft een groot deel van het Westland bedient. Maar waarom stopten de snel treinen voor 30 mei 1965 wel te Schiedam, zo zou men zich kunnen afvragen. Hier maakt men echter een vergissing. Wat men toen voor een sneltrein aanzag was in feite een versnelde stoptrein, die slechts enkele halten oversloeg. Eerst na de bovengenoemde datum werd aan de reeds bestaande treinen één trein per uur toegevoegd. Deze trein werd een sneltrein, die tussen Amsterdam en Rotterdam slechts te Haarlem, Leiden, Den Haag H.S. en Delft stopte. Tot die tijd was het slechts éénmaal gebeurd, dat er een „echte" sneltrein reed. Dat was in de zomer van 1961. Toen echter bleek, dat deze trein door diverse oorzaken geregeld met grote vertragingen reed, besloot men het stoppen van deze trein te Schiedam te laten vervallen, mede vanwege het feit dat Schiedam, zoals boven reeds werd uiteengezet, geen echt station voor een sneltrein is. Een veel geuite klacht is, dat het station Schiedam voor een derge lijke stad relatief weinig reizigers behandelt. De meeste stations in steden, die men qua grootte met Schiedam kan vergelijken, bedienen niet alleen hun eigen stad, maar ook een groot deel van de omgeving. Dit is bij ons niet het geval. De reden hiervan is, dat het station, evenals Schiedam zelf, voor om ringende gemeenten zonder station, zeer ongunstig ligt. De mensen uit het Westland gaan naar Delft, Vlaardingen en Rotterdam, terwijl men vanaf IJsselmonde onze stad niet direct kan bereiken. De feitelijke benadeling van Schie dam door het doorrijden der snel treinen valt ook wel mee. Welis waar zijn Delft, Den Haag, Leiden, Haarlem en Amsterdam slechts 2 i.p.v. 3 maal per uur bereikbaar, maar dat was voor 1965 ook het geval, zodat de achteruitgang slecht relatief en niet absoluut is. Boven dien geldt de bovenstaande fre quentie eerst na 10 uur. Voor die tijd rijden er, evenals na een uur of 4 's middags, 3 treinen per uur, die te Schiedam stoppen. Voor de nu volgende beschouwing is echter slechts de tijd rondom de middag genomen. Hoe staat het nu met de verbin dingen in de richting Den Haag waarbij men moet overstappen Als men tabel 10 van de dienst regeling 1966/1967 bekijkt, blijkt al spoedig, dat te Leiden voor de richting Alphen en te Haarlem voor de richtingen Zandvoort, IJmuiden en Uitgeest de treinen slechts aan sluiten op treinen, die te Schiedam stoppen. Ook te Den Haag en Amsterdam geven de treinen resp. in de richtingen Pijnacker en Hilver sum aansluiting op de stoptreinen Rotterdam Amsterdam. Dat de sneltrein ook in deze rich tingen aansluiting geeft, is dan minder belangrijk. Minder goed zijn echter de aansluitingen naar de Zaanstreek en Purmerend Enkhuizen. Naar Zaandamen verder richting Uitgeest heeft men vanuit Schiedam éénmaal per uur aan sluiting, terwijl men, als men naar Enkhuizen moet, bijna 30 minuten overstaptijd heeft. Daar het aantal reizigers, dat van Schiedam naar deze plaatsen reist, niet zeer groot zal zijn, is dat niet van overwegend belang.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1966 | | pagina 15