OOK 'S NACHTS VERLICHT 117 beton bestaat. Die heipalen, ten getale van 2534 stuks, zijn geslagen door heistellingen, drijvend op 12 meter diep water. Nadat zij hun werk hadden gedaan, zijn die heistellingen door bokken uit de bouwput gehesen. Toen de zes meter dikke bodem er was konden de wanden, tunnels, kaden en kraan- banen worden voltooid: in totaal is het een klomp van 145.000 kubieke meter beton geworden. Maar een klomp met een bijzonder rijke articulatie. In de dokwanden zijn aan de bovenzijde tunnels aange bracht, via een waterdichte deur bereikbaar vanuit de enorme pompkamer. In deze rondlopende tunnels zijn de drinkwaterleiding en de voor de brandbeveili ging nodige sprinklerleiding aangebracht, alsmede de ballastleiding, de luchtleiding, nog een brandblus- leiding, een stoomleiding voor de bediening van het in reparatie liggende schip en een stoomleiding ter verwarming van de tunnel zelf, omdat gebleken is, dat in dergelijke betonnen gangen de winter nog voortduurt ook al is het voorjaar reeds enkele weken oud. In een der wanden is bovendien nog een vacuum- leiding, die gebruikt wordt bij de reiniging der tankboten. De dokvloer is 305 meter lang en 49 meter breed, de diepte bij de ingang 10.75 m en aan de kop 9.75 m. De dokdeur is een staaltje van vernuftig constructie werk. Hij is 50 meter lang, vijftien meter hoog en vijf meter dik, maar hij is hol en weegt in totaal maar 843 ton. Er zitten allerlei tankruimten in, waarvan de inhoud met een pomp kan worden geregeld en dus het te verplaatsen gewicht kan worden afgestemd. Zoals gezegd heeft men voor het openen en sluiten maar 12 minuten nodig. Met behulp van staaldraden en kaapstanders wordt de deur bij opening in een nis aan de oostwal getrokken. Daar vlak bij staat de oude Villa van Wilton, die men op een vooruitspringend punt gehandhaafd heeft om redenen van prestige en traditie. Maar daarvoor was het dan ook nodig de oever van de rivier te voor zien van een steile damwand, die als wij ons niet vergissen vijftien meter hoog is. De schepen worden met behulp van staaldraden en kaapstanders in het dok naar binnen getrokken. Er zijn er zeven, die elk een trek van 25 ton kunnen ontwikkelen. Om beschadiging te voorkomen is er bij de ingang aan weerskanten een wiel met lucht band; ook verder zijn de dokwanden voorzien van een beschermend berghout. De kielblokken, waarop het schip komt te rusten als het water wordt wegge pompt, worden aangevuld door een reeks verplaats bare kielblokken en vijftien kimsleden, die op de juiste plaats kunnen worden gebracht, ook al onttrekt het water in het dok hen nog aan het oog. Daarvoor is handbediening voldoende. De ruimte, waar de pompen staan, ziet er indruk wekkend uit als een soort elektrische centrale, met een hoogte van vijftien meter en een lengte van 27 meter. De drie hoofdpompen en de twee hulp- pompen lozen in een hevelkanaal; bij het stoppen van de pompen wordt terugvloeiing van het buiten water onmogelijk door een vacuumonderbreker. Er zijn in de pompkamer allerlei hulppompen onderge bracht: ballastpompen voor de vulling van de scheeps- tanks en het wegzuigen van het hemelwater uit het dok, een lekwaterpomp voor het drooghouden van de diepe pompkamer, brandbluspompen, ook voor de sprinklerinstallatie en een pomp om afvalstoffen van het in reparatie liggende schip op het buiten water te lozen. Want dat schip moet blijven functioneren: het kan ook stoom krijgen via de leidingen van het dok, even als elektrische stroom en drinkwater. Een aardig detail is, dat op afstanden van 50 meter van elkaar in de dokwanden verzinkt ijzeren kastjes zitten met schakelapparatuur voor 300 en 220 volt voor las- aansluitingen en hulpverlichting aan boord, maar tevens voor de telefoonaansluitingen voor de in reparatie liggende schepen, zodat men telefonisch met de vaste wal in verbinding staat. Een der belangrijkste problemen bij de bouw van een dok zoals dit is de verlichting. Men moet onder alle omstandigheden kunnen werken. De lange winter avonden en de nachtelijke uren moeten bij haast- karweitjes geen beletsel vormen. Er zitten in de dokwand dan ook waterdichte armaturen ter ver lichting van schip en dokbodem. Onder een over- kraging van de dokwand zitten verder TL-buizen, die een helder licht werpen op het arbeidsveld. Maar er is veel meer licht nodig: het wegdek rondom de dokken en het aangrenzende opslagterrein worden verlicht met behulp van 20 meter hoge lichtmasten zodat alles baadt in een zee van licht. Rest ons nog te vertellen, dat er ten behoeve van onze dokwerkers en van de bemanning der in het dok staande schepen nabij het dok nog toiletruimten zijn gebouwd, waarin ook enkele douches zijn aangebracht. Zo is dan met dit nieuwe dok van Wilton Fijenoord, dat op 22 juni officieel door Prins Bernhard in bedrijf werd gesteld, Schiedam bij de internationale wedstrijd om de gunst der scheepvaartbedrijven aan de kop gebleven: slechts enkele uren na de opening werd de mammoet tanker Diadema uit Willemstad naar binnen getrokken om een opknapbeurt te ondergaan. Korte tijd later werd de Diadema door de Odin uit Hamburg gevolgd. GERARD LUTKE MEIJER

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1966 | | pagina 9