herfstige zaterdag de vrijwillige eer van Schiedam ober 1936: een w bracht voor XPLOSIE OP DE AKIS NOMIKOS Het was een sombere zaterdag. De herfstwind had van uit zee grauwe wolken landinwaarts gedreven, die de stad een trieste aanblik gaven. Weinig kon men 's mor gens vermoeden hoe droevig die dag zou worden. Het gebeurde omstreeks kwart voor tien. Met een enor me dreun, die tot ver in de omtrek te horen was en zelfs op de Coolsingel in Rotterdam de ramen deed trillen, ontplofte aan boord van het bij N.V. Wilton-Fijenoord gemeerde tankschip „Petrakis Nomikos" een oliebunker. Een ketel werd door de kracht van de explosie door het dek geslagen. Een stuk van de railing werd driehonderd meter verder op de werf gesmakt. Een kraan, die mid scheeps stond, werd weggeslagen en viel op het dek. On middellijk sloegen de vlammen aan alle kanten uit het schip, waarover veel olie was verspreid. Het betekende groot alarm voor de Schiedamse brand weer, die meteen aan boord ging en trachtte de bij de explosie gewonde bemanningsleden en werklieden van de werf uit de vlammenzee te redden. Moedig betrad men het schip. „Ja, je bent bang, maar het gaat snel over Voor enkelen zou het de laatste reddingspoging zijn. Nauwelijks was men aan boord van de tanker of er deed zich een tweede ontploffing voor, nog heviger dan de eerste. In één verschrikkelijke seconde verloren der tien mensen, waaronder twee brandweerlieden, kring commandant Jacobus Nieuwenhuyse en brandmeester J. van der Plas het leven. In panische angst vluchtte men van boord. Een speciale verslaggever van een Rotterdamse krant schreef over het verschrikkelijke moment van die tweede explosie: „Een groot deel van de reddingsploeg, brandweerlieden en politieagenten, bevond zich aan boord om de ongeluk- kigen, die bij de eerste ontploffing getroffen waren te helpen, toen de tweede geweldige explosie het schip openscheurde en brokken ijzer en staal door de lucht deed vliegen.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1966 | | pagina 15