193 dertien doden. Weer rolden de vrijwillige brandweer lieden de slangen uit en richtte men een waterkanon op het rokende schip. Een reddingsploeg had de trieste taak om de slacht offers te bergen. Een enkele redder kon zijn tranen niet bedwingen. Hij had een gewonde man noodge dwongen moeten achterlaten en hem beloofd terug te komen. De tweede ontploffing werd het slachtoffer fa taal. Een moedige redder had samen met zijn zoon de hel van rook en vuur getrotseerd. Blij waren ze geweest, dat ze er goed vanaf gekomen waren. De jongen was bij de derde explosie gedood Zo kwam men weer van boord toen de duisternis was gevallen. Tot half elf des avonds bleef de brandweer op de werf. Toen was de strijd gestreden. Des avonds schreef een speciale verslaggever: „Een zwarte dag voor Wilton, een zwarte dag voor heet Schie dam is voorhij. Een grauwe trieste avond heeft de lange uren van spanning omhuld. Langzaamaan keert Schiedam tot normale levensomstandigheden terug. Zelfs na de ontzettendste rampen herneemt het dage lijks leven zijn rechten Ook voor de Schiedamse brandweer. Nieuwe branden Het Schiedainse brandweerkorps nu. De foto werd gemaakt ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan. Vooraan in het midden bur gemeester Roelfsema. vroegen later hun aandacht. Zij staat steeds paraat. De vrijwilligers gaan voor de burgerij letterlijk door het vuur, tot elke prijs, de hoogste: het leven. Na de ramp schreef de Schiedamse Courant in een rouwkader op de voorpagina: „Wij buigen eerbiedig het hoofd en brengen in gedachten een eresaluut aan hen, die vielen bij het vervullen van hun plicht en aan hen, die met wegcijfering van zichzelf zich meldden als helpers. Onder hen bevinden zich helden. Al baat dat de geval lenen niet en zal het hen, die thans diep gebukt gaan on der het leed, niet opbeuren, voor de anderen, die iets verder afstaan van de ramp, is het toch wel een troost rijke wetenschap, dat er in de wereld waarin wij leven behalve grof ego'isme toch ook opofferingsgezindheid aanwezig is KI G. v. d. FEIJST

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1966 | | pagina 17