227 nice.iter met zijn sjerp, de schoorsteenveger, de slager, de hakker, de landarbeiders met hun gereedschappen, de visser, de blinde bedelaar, de tonnenmaker en nog vele an deren De beeldjes waarvan de kleinste onge veer 3-5 cm hoog zijn, de grootste plm. 20-25 cm. worden met de hand in klei ge boetseerd. Hierna wordt van dit bestaande model een gipsvorm gemaakt, waarin later vloeibare klei gegoten wordt. Na verwijde ring hieruit, wordt het beeldje éénmaal in de oven gebakken en daarna meestal direkt met de hand in frisse kleuren beschilderd. Er wordt dus over het algemeen niet met glazuur gewerkt. De voornaamste plaatsen waar de „san tons" gemaakt worden, zijn Marseille, Aubagne, Aix-en-Provence en Avignon; in de kersttijd wordt in Aubagne de belang rijkste markt gehouden. Ook in Parijs vindt met verschillende winkels, waar de „santons" verkocht worden en zoals bij veel gespe cialiseerde winkels in Parijs vinden we ze alle bij elkaar, namelijk op en rond de Place Saint-Sulpice en de Rue Saint-Sulpice. De prijzen liggen hier natuurlijk hoger dan in de Provence, doch verschillende maga zijnen hebben bijzonder mooie sorteringen. Vooral in deze tijd is een bezoek aan de winkels zeer zeker de moeite waard, omdat er dan in de etalages prachtige kerstgroe pen te zien zijn. Het ontstaan van deze „santons" is moei lijk na te gaan. Men vindt b.v. in het mu seum te Moulins Gallo-Romaanse beeldjes, personen, dieren enz. gevonden in de Pro vence, doch men kan niet met zekerheid zeggen dat deze vorm van volkskunst hier is ontstaan. Ook dient men na te gaan, wanneer het een gewoonte is geworden een kerststal in te richten. Bij naspeuringen is men op een zeer bijzondere manier weer in de Provence terecht gekomen en daar om geven de Provengalen hiervan een spe ciale lezing. Het verhaal gaat namelijk dat in 1223 Franciscus van Assisië aan Paus Honoris Hl toestemming heeft gevraagd en ver kregen, om een „levende" kerststal in te richten. Hij zocht daartoe een oude schuur. bracht hier stro in, plaatste een kribbe met een houten kerstkindje erin, en zocht „echte" dieren en herders en liet deze naar de stal komen. Daar de moeder van Fran ciscus van Assisië, Pica Bernadotte, uit Tarascon kwam, beweren de Provengalen, dat zij de gewoonte een kerststal te maken uit de Provence naar Italië heeft overge bracht. Of deze geschiedenis op waarheid berust is een moeilijk te controleren verhaal, wat wel waar is, is dat een kerststal met de „Santons de Provence" een zeer apart en kleurrijk cachet geeft aan het feest van vrede en licht. v.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1966 | | pagina 27