von Sluivenbeig AL DIE DINGEN MOEIEN IN STILTE GEBOREN WORDEN H Door Cees van de Geer Foto's Rob Colletfe 230 AI. eens eerder was er het plan om Van Stuivenberg te inter viewen. Ach nee joh, laat maar, je hebt m'n heelden toch, dat is toch genoeg, al die drukte. (Maar dan, 11a aandringen:) Nou, als je wat weten wilt, ga dan naar De Vries, die weet alles van me, die kan je helpen. Nu, inmiddels een twee jaar later, volg ik dat advies op. Op weg naar Van Stuivenberg ga ik eerst langs bij de man, die zonder meer de biograaf van „Stuif" genoemd kan worden, die er zich ook op beroemen mag, als een der eersten, zo niet de eerste, de kwaliteiten van Schiedams enige beeldhouwer gezien te hebben. dV: Sandhcrg was de eerste die van Piet kocht. Piet had toen samen met Wout van Flensden en Koos van Vlijmen een expo sitie gehad in kunstzaal „Plaats" in Den Haag, waarop de rcakties niet zo best waren. Geen wonder, want toen, dat was in '47, was abstrakte kunst voor de mcesten onaanvaardbaar, hier, lees maar eens wat er toen door de kritiek geschreven werd de neiging 0111 zijn stoepsteenformaties in de grond te stam pen, of zijn deerniswekkende geesteloze „hol-en-blok" composities tussen de eenden en meeuwen in de Vijver te werpen. Vervolgt dan: maar in Amsterdam hadden ze wel belangstelling en ook Piet werd toen uitgenodigd om mee te doen aan de ten toonstelling „vrij beelden", in het Stedelijk Museum. Op die ten toonstelling kocht Sand berg toen een beeld van Piet. I.ater op diezelfde avond zegt Van Stuivenberg zelf hierover Die herinnering is onuitwisbaar, want ik weet nog dat de nummering van de beelden niet klopte met de nummers in de cata logus. Ik zei dat tegen juffrouw Paula, die me toen vroeg hoeveel dat in prijs scheelde. Ik moest naar Sandberg toegaan, die toen zei, dat het geen bezwaar was, dat verschil in prijs, want dat beeld was veel duurder. Beaamt dan, naar aanleiding van een vraag van mij, dat meer nog dan het geld, de erkenning hem zoveel goed deed. Neem dat beeld nou, dat hier pas op de Nolenslaan kapot- gelopen is goed, dat betaalt de verzekering en dat geld is dan wel een pleister op de wonde. Maar een feit blijft, dat ding is kapot en niemand heeft er meer wat aan. Dit is een opmerking, een van de vele van deze avond, die Stui venberg markeert; zijn werk staat voor hem centraal, dat is het belangrijkste en wie hem wil kennen, verwijst hij dan ook naar zijn beelden. Desondanks gaan we het dan toch maar proberen, samen zitten we aan tafel, terwijl fotograaf Collcttc zijn lampen opstelt en in de loop van het gesprek Van Stuivenberg voortdurend in de lens houdt.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1966 | | pagina 30