Het huis van Hermandad 271 ¥_ret huidige politiebureau aan de Lange Nieuwstraat staat ook op de lijst van monumenten. Deze lijst noemt het een „deftig 1 herenhuis". Opmerkelijk is de liggende Mercurius in de nis boven het venster recht boven de deur. Daarnaast valt de balustrade op boven de kroonlijst. In 1920 werd het gebouw officieel door de politie in gebruik genomen. De kosten van verbouwing en inrichting bedroegen de toen kolossale som van 65.000 gulden. De Mercurius wijst erop dat het huis vroeger in enig verband met de handel heeft gestaan. Op de oorspronkelijke bouwtekening uit 1856 komt dit ornament niet voor. Het moet welhaast zijn aangebracht door de heer Leonardus W. Jansen, die het huis van 1857 tot aan zijn dood in 1893 heeft bewoond. Jansen is een der markantste Schiedammers in de vorige eeuw geweest. Hij was de tweede zoon van de korenwijnstoker en gisthandelaar Willem Henricus Jansen die sedert 1828 eigenaar was van het pand Zijlstraat 6 (gebouwd door Giudici) en een der oprichters van de Vereniging Musis Sacrum, sedert 1842 exploitante van het gelijknamige gebouw aan de Lange Haven. Hoewel door zijn vader opgeleid in het brandersvak, koos Leonardus een handels loopbaan en werd makelaar in assurantiën, koloniale waren en gedistilleerd. In 1868 werd hij lid van de Raad, in 1886 lid van Provinciale Staten. Vijftien kinderen uit drie huwelijken werden hem in dit huis geboren. Inwendig herinnert vrijwel niets meer aan de deftige behuizing van weleer. Het enige markante overblijfsel is misschien het tegel tableau in het trapportaal, voorstellende een weide met koe, waaronder de woorden „Landman's welvaart".

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1967 | | pagina 15