JAN GIUDICI fiSl Craithw 30 Op 7 februari 1785 viel de beslissing en machtigden de Vroedschappen de regenten het oude gebouw te doen afbreken, „mitsgaders een gantsch nieuw gebouw, tot een bekwaam gasthuis en kerk geschikt, conform een geëxhibeerde tekening, op dezelfde plaats te doen extrueren". Aan het uitgevoerde plan zijn een tweetal niet uit gevoerde projecten voorafgegaan. Het eerste was ver moedelijk van de hand van de stadsarchitect Rutger van BolÉs. De bewaard gebleven, uit ca. 1783 stammen de ontwerptekening van de voorgevel situeerde de kerk op haar oude plaats, direct aan de Hoogstraat. Links en rechts waren twee vleugels geprojecteerd voor de huisvesting van de bewoners. Het geheel lijkt veel op de oude Beurs te Rotterdam. Van het tweede plan, dat misschien afkomstig is van BolEs met wijzi gingen van Giudici, zijn alleen de concept-bestekken bewaard gebleven. Ook hier was de kerk direct aan de Hoogstraat gepland. De uitvoering van dit tweede plan is waarschijnlijk niet doorgegaan, omdat men door aankopen het terrein had weten te vergroten, wat een ruimere opzet heeft mogelijk gemaakt. Voorjaar 1785 kregen de regenten machtiging om een huis, staande aan de zuidzijde van het „tegenwoordige afgebroken wordende gasthuis" aan te kopen. Medio 1785 en begin 1786 werden nog twee belendende per celen aangekocht. Door aankopen van grond en huis jes aan de Achterweg werd het huidige, veel grotere terrein verkregen. Een andere reden kan zijn geweest, dat de regenten „modern", dat is in hun tijd: klas- sisistisch, wensten te bouwen, wat een geheel ander plan vereiste. HET derde en uitgevoerde project is van de hand van de uit Italië afkomstige architect Jan Giudici. Geboren in 1746 te Dulzago bij Novarese, vestig de hij zich in 1770 te Rotterdam. In 1786 werd hij aan gesteld tot Architect en Inspecteur-generaal der ge bouwen van het Ed. Mog. College ter Admiraliteit op a^naz^^jr^cnoonste^rieesOiaÏÏTiomscn^wen^was de St. Rosaliakerk aan de Leeuwenstraat te Rotter dam, die helaas in de meidagen van 1940 is verwoest. In Schiedam zijn van hem het tegenwoordige Kanton gerecht aan de Lange Haven, de Beurs en enige woon huizen. Op 12 december 1785 werd in de St. Joris Doelen de bouw aanbesteed en gegund aan de Schiedamse aannemer Gerrit Bakker. Het oude gebouw was in middels afgebroken. Deze afbraak moet kort na 9 mei van dat jaar zijn begonnen, want op die dag werden de „oude lieden" per schuit overgebracht naar de voormalige „platielbakkerij, staande even over de Hoofdbrugge in het Frankenland". Het was de fabriek, waarin Arend Klos enige tijd heeft gewerkt, van wie nu een tweetal stukken in het Museum berusten. Volgens het bestek moest het gehele werk op 31 de cember 1788 gereed zijn. Deze datum heeft de aan nemer niet kunnen aanhouden en eerst eind 1789 kon men de bewoners naar hun nieuwe behuizing over brengen. De kosten van de bouw hebben rond 125000 gulden bedragen. Om deze kosten te dragen, vroegen en kregen de regenten toestemming om een obligatie lening te sluiten, waarvoor de stad zich garant stelde. De lening is een succes geworden, want augustus 1786 enige maanden na de openstelling der inschrijving was reeds voor 145000 gulden ingeschreven. Het nieuwe gebouw bood genoeg ruimte voor de onge veer 90 bewoners. De hoofdingang was in de linker vleugel. Links van de ingang was de „Vaderswoning", rechts de „Heeren Regentenkamer", in de kelders wa ren de dienstruimten ondergebracht, zoals de keuken, bakkerij, slagerij, turfkelder, provisiekamers, en het washuis. Achter in de kelder onder de kerk waren de „gijzelkamers", waarin weerspannige „oude lieden" door de regenten een beter inzicht in de regels van het huis kon worden bijgebracht. Het geheel was sober uitgevoerd. Van enige luxe was geen sprake. Blijkens het bestek voldeed zelfs de regentenkamer

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1967 | | pagina 58