Plannen mei de BRANDERS- BUURT (2) Is er eigenlijk wel behoefte aan vergroting van de „mogelijkheden tot creatief bezig-zijn"? door Hans van der Sloot Leefbaarheid: kwestie van behoefte 20 "VT OG steeds is de Brandersbuurt in het nieuws. Niet in de laatste plaats is dat te danken aan de vragen rond het Vierpleinenplan die, ondanks alle publi- katies, zowel in de Schiedamse Gemeenschap, als in de plaatselijke dagbladen als van de zijde van het Werk comité tot Consolidatie Herstel en Ontwikkeling van de Brandersbuurt nooit helemaal beantwoord zijn. Het kernpunt van al die vragen is feitelijk: hoe is het gesteld met de leefbaarheid van Schiedam? Het Werk comité zegt daarover: „Slecht". En dat is een zienswijze waarmee men het in het algemeen wel eens kan zijn. Schiedam is niet werkelijk een leefbare stad. Schiedam is een industriestad, die in nog geen twintig jaar zichzelf bijna verdubbelde, met alle moeilijkheden vandien. Het is ook een stad die het ongeluk heeft te liggen naast een wereldstad. Een metropool. Weliswaar één, die een centrum heeft dat niet navenant kan worden genoemd, maar dat al met al toch attractief genoeg is om op de Schiedamse bevolking een behoorlijke zuigkracht uit te oefenen. Het Werkcomité tot Consolidatie, Herstel en Ontwikkeling van de Brandersbuurt wil daaraan paal en perk stellen. Het wil feitelijk niets anders dan die zuigkracht elimineren door van Schiedam een leefbare stad te maken met een eigen cultureel leven, dat de Schiedammer meer stad- gebonden maakt en dat mogelijk zelfs een tegengestelde zuigkracht zou gaan kunnen uitoefenen. Op zichzelf is dit een edel streven. Er is niets tegen, integen deel alles vóór, om de leefbaarheid van Schiedam te ver groten zelfs als dit moest betekenen dat ze kunstmatig op een hoger plan moet worden gebracht. Het is alleen de vraag of dit kan en vooral of het kan op de manier waarop het Werkcomité dat wil. Waarschijnlijk niet. Het Werkcomité maakt in de toelich ting en in de antwoorden op de over dit onderwerp ver schenen publikaties de grote fout ervan uit te gaan dat leefbaarheid niets anders is dan het bieden van een mogelijk heid. Een mogelijkheid tot recreëren, een mogelijkheid tot creatief bezig zijn, een mogelijkheid tot passieve kunst beoefening en de mogelijkheid actief deel te nemen aan de ontwikkeling van de cultuur in Schiedam. Daarop is het hele Vierpleinenplan, de hele toelichting van het Bezwaarschrift gebaseerd: op het door zelfwerk zaamheid creëren van een centrum dat de leefbaarheid van Schiedam moet vergroten; de zoals het Comité dat noemt nieuwe en bezielende bestemming Nu is leefbaarheid geen kwestie van mogelijkheden, maar van behoefte. Leefbaarheid is geen begrip dat van toe passing is op een plaats, een centrum, een stad. Het is een begrip dat uitsluitend slaat op mensen, op personen, die een behoefte hebben aan communicatie en aan uitings- of ontspanningsmogelijkheden. Aan die behoefte moet worden voldaan door het scheppen van een mogelijkheid; daaruit komt het centrum voort en daardoor ontstaat de leefbaarheid van een stad. Niet omgekeerd. Het Werkcomité wil dit kennelijk niet inzien. Het heeft zich vastgebeten in de door haar voorgestelde noodzaak tot het creëren van een mogelijkheid en ze verdedigt deze tot elke prijs. Zelfs als deze moet zijn dat men onjuist heden moet gebruiken om het Bezwaarschrift de schijn van redelijkheid te geven. Om de noodzakelijkheid van de mogelijkheden tot recreatie en vergroting van de leefbaarheid aanvaardbaar te maken moet ze de aanwezigheid van bestaande mogelijkheden ontkennen. Dit doet het Comité dan ook, zij het bijzonder omzichtig. Maar, ze doet het. Dit vooral in de onderdelen van het Vierpleinenplan, waarin het Comité zijn ideeën over de restauratie van de Brandersbuurt uiteenzet.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1967 | | pagina 20