M :w* k r Aanwezig-zijn f 22 Schiedamse Gemeenschap en VVV en diegenen die creatief werkzaam willen zijn zonder meer. Doch ook dit zijn alleen maar mogelijkheden zonder meer. Bewezen zal nog moeten worden of er inderdaad behoefte aan bestaat. In elk geval hebben ze op het Vierpleinenplan voor, dat het hier gaat om bestaande mogelijkheden. Om grote, tot dusver goed onderhouden gebouwen die alleen maar be hoeven te worden opgeknapt en niet zoals in de meeste huizen in de Brandersbuurt geheel en al moeten worden herbouwd. Want daar draait het in de buurten als Achter de Teerstof en de Verbrande Erven onherroepelijk op uit. In de toelichting op het bezwaarschrift zegt het Comité de zaak grondig te hebben onderzocht. Dit is natuurlijk niet waar. Wanneer dat het geval was geweest zou het Comité onmiddellijk de verzamelde gegevens moeten hebben over legd bij het bezwaarschrift, zoals gebruikelijk is. En boven dien zou het dan niet nodig zijn geweest dat via enige Gemeenteraadsleden in de raad werd verzocht de be handeling van het Schie-no-ko plan uit te stellen om het Comité tot Consolidatie, Herstel en Ontwikkeling van de Brandersbuurt in staat te stellen de buurt te onderzoeken. Van andere zijde heeft men overigens de zaak wel grondig onderzocht, zoals ook te verwachten is. Bij het opstellen van een Bestemmingsplan gaat men nu eenmaal niet over één nacht ijs. Integendeel, het heeft op de betreffende bureaus nu al meer dan tien jaar gevroren dat het kraakte. De resultaten van deze onderzoekingen komen er in feite op neer dat van deze buurt heel weinig te behouden is. Minder dan het Comité in de toelichting wil doen geloven en ook minder dan de in het Comité ondergebrachte architecten op hun inventarislijst hebben staan. De foto's, die verspreid door de hele Brandersbuurt genomen zijn spreken daarover duidelijke taal. Nogmaals, leefbaarheid is een kwestie van behoefte waar aan wordt voldaan. Het is een zaak van interesse voor de cultuur, van behoefte aan communicatie die het nood zakelijk maakt dat daarvoor voorzieningen worden ge troffen. Of deze behoefte in deze stad werkelijk zo groot is dat ze de restauratie van de Brandersbuurt aanvaardbaar zou maken is de vraag. Het is niet de vraag of deze behoefte kan worden opge voerd. Dat kan beslist. Niet door het openstellen van alleen maar de mogelijkheid, maar door opvoering van de deelname aan de mogelijkheden tot communicatie, tot creatief bezigzijn en tot culturele ontspanning, die bij elkaar genomen het leefklimaat in deze stad kunnen gaan ver beteren. Ook daarin kan het Werkcomité een zeer belangrijke taak vervullen. Het is alleen zaak dat Jan Schaper en de twee honderd zijnen inzien dat alleen deelname en aanwezig zijn dit kunnen bewerkstelligen. Niet aanwezig-zijn als pressiegroep, die de bestaande mogelijkheden afwijst om dat ze door gebrek aan algemene belangstelling hun nut nooit helemaal bewezen hebben, maar door een aanwezig zijn als deelnemende groep zonder meer. Tweehonderd man namelijk zijn in Schiedam ruim voldoende om elke denkbare culturele manifestatie doorgang te kunnen doen vinden. Wanneer hij met zijn tweehonderd mensen een open luchtconcert zou willen, hetzij in de Plantage, hetzij op Restaureren het voorplein van het Stedelijk museum, dan kan dat. Wanneer hij experimentele films wil draaien, een foyer wil verbouwen tot microtheater, een toneelstudio wil openen in een bestaande mogelijkheid, dan kan dat. Wanneer hij, met de tweehonderd zijnen, experimenteel toneel wil bedrijven in de openlucht, dan kan dat. Wanneer een kwart, desnoods een zesde van zijn mensen zich aan wil sluiten bij een kunstklas, dan bestaat deze kunstklas de andere dag; de accommodatie is ervoor. Het centrum voor creatief werk, dat hij wil bouwen is het stadium van voorbereiding al ontgroeid, maar als hij werkelijk wil kan hij nog inspringen voor de reeds geschapen mogelijk heid. Hetzelfde geldt ook voor het plan Korenbeurs. Wanneer de groep achter het Werkcomité werkelijk iets wil dan kan dat. De mogelijkheden bestaan al. Die hoeven zij niet meer te creëren. Het gaat nu om het vormen, om het consolideren van de behoefte. Het op deze wijze verminderen van de zuig kracht van Rotterdam die de bestaande mogelijkheden zinvol moeten maken. En pas dan zou men kunnen gaan praten over het vergroten van die mogelijkheden door er een paar huizen, een straat of een hele buurt bij te trekken. Niet eerst. HANS VAN DER SLOOT

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1967 | | pagina 22