\L Het nieuwe ziekenhuis 38 Op 22 februari 1965 werd de bovenbouw aanbesteed bij de Nedam te Den Haag voor de lieve som van f 11.194.300,In mei van dit jaar hoopt men het hoog ste punt (het ziekenhuis telt negen lagen) te bereiken. De oplevering is gesteld op november 1968 en in het voorjaar van 1969 zal het nieuwe ziekenhuis waarschijn lijk gereed zijn. In het aanvankelijke ontwerp van architect Wester hout, zijn hoegenaamd geen wijzigingen aangebracht. Wel zijn er in de loop der jaren enkele details aan gepast aan nieuwe inzichten, terwijl er ook rekening is gehouden met nieuwe ideeën, wensen en verlangens van de medische specialisten. Alleen in het plan voor de aanpassing en vergroting van het bestaande zusterhuis is een verandering gekomen. Zouden er aanvankelijk twee vleugels aangebouwd worden, nu komt er een vrijstaande vleugel bij, die door middel van een ver bindingsgang wordt aangesloten op het bestaande ge bouw. Het ziekenhuis zal uit drie delen bestaan. In het midden het beddenhuis van negen etages (waarbovenop de woning van de directrice), haaks erop het behandel- gebouw, links de polikliniek en rechts een vleugel, waar onder meer de centrale keuken, proviandruimten, was serij en mortuarium zijn ondergebracht. In het hoofd gebouw komen het ontvangstcentrum met bezoekers- wachthal, de portiersloge en een winkeltje, de opname afdeling, de administratie en de kinderafdeling. Op de eerste en tweede verdieping de interne afdeling, op de derde en vierde de chirurgische en op de drie volgende verdiepingen vele kleinere afdelingen. De bovenste laag is bestemd voor een klasse-afdeling met 28 bedden. Het totale aantal bedden is momenteel gepland op 325. Op elke etage komen zaaltjes met ruimte voor zes bedden, maar ook kamers met één, twee of drie bed den zullen er te vinden zijn. In het trappenhuis links vier liften en in het trappenhuis rechts nog eens twee liften, speciaal voor het personeel en voor aan- en af voer van eten en materiaal. Het behandelgebouw is voor de aannemers de ruimte die de meeste moeilijkheden oplevert vanwege de vele aan te brengen voorzieningen, onder meer een labora torium, de afdeling fysische therapie, de apotheek en de gehele röntgenafdeling. Op de vierde en hoogste laag de chirurgische afdeling met drie operatiekamers. Deze afdeling zal rechtstreeks aansluiten op de patiënten kamers in het hoofdgebouw. In dit modem opgezette nieuwe ziekenhuis zal zeer zeker efficiënter kunnen worden gewerkt, dan in het bestaande verbrokkelde en verspreid liggende oude zie kenhuis. Hetgeen zou kunnen betekenen: minder per soneel. Dat deze vlieger niet opgaat, komt natuurlijk door de aanzienlijk grotere capaciteit van de nieuw bouw. Bij een toekomstige volledige bezetting zal méér personeel, vooral verpleegsters, nodig zijn. Of dit zal lukken, dient te worden afgewacht. Temeer omdat de verzwaring van de verpleegsters-opleiding in deze een rol van betekenis zal gaan spelen. Een rondgang door het ziekenhuis in aanbouw, maakt weer eens te meer duidelijk, dat de bouw van een dergelijk groot object een gigantisch karwei is. En het is voor een leek eigenlijk onbegrijpelijk, dat over twee jaar alles precies op de goede plaats zal zitten en op deugdelijkheid beproefd is. De 150 lieden die er arbei den, blijven zo goed als onzichtbaar. Alleen het geluid van een drilboor, het geklop van een hamer of de rauwe kreten naar een kraanmachinist duiden op hun aan wezigheid.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1967 | | pagina 14