IEDERE WEEK BOEKENWEEK 42 In het Wijkcentrum Nieuwland werd al dadelijk bij de bouw ruimte gereserveerd voor een filiaalbibliotheek. In het begin waren er zelfs filialen gevestigd van beide bibliotheken, elk met een eigen ingang. Het bleek al spoedig, dat dit toch een ongunstige situatie was, want nu werd onder één dak door twee verschillende biblio theken hetzelfde werk gedaan. Dat was niet erg econo misch, noch financieel, noch wat betreft de beschikbare krachten. Ideëel gezien was dit eigenlijk een nare zaak. De bibliotheken zaten in een concurrentie-positie die zij geenszins ambieerden. Het filiaal van de R.K. openbare bibliotheek vertrok naar de Parkweg, waar drie garages van de aldaar ge bouwde woonflats ruimte moesten bieden aan een boe- kerijtje voor volwassenen en kinderen en tevens gele genheid moesten bieden voor bezoekers om kennis te nemen van de periodieke pers en voor kinderen om naar het voorleesuurtje te komen. Dat de Gemeentelijke Openbare Bibliotheek in deze wijk niet onmiddellijk volgde met een eigen filiaal was alleen maar een kwestie van fair play: dezelfde concurrentiepositie zou zich dan opnieuw hebben voorgedaan. Zo bleven er dus twee filialen in Nieuwland: één van de gemeente in Nieuw- land-West, en één van de R.K. bibliotheek in Nieuw- land-Oost. Nu door het besluit tot samenwerking de filialen alle gemeenschappelijke zorg zijn geworden, is het filiaal aan de Parkweg dus het vijfde in de rij. De huisvesting, hoewel aantrekkelijk en met veel zorg door de R.K. bibliotheek tot stand gebracht wordt thans echter veel te beperkt voor het gemeenschappelijk op treden. Al geruime tijd wordt gezocht naar een nieuwe plaats van vestiging, waar de bijna 1000 leden (volwas senen en kinderen tezamen) een aan hun behoefte toe reikende ruimte en boekencollectie zouden kunnen ver wachten. In Kethel tenslotte staat sinds het begin van dit jaar, nog enigszins in het open veld, maar aangebouwd tegen het hulppostkantoor, waar iedere Kethelaar toch regel matig moet komen, een aantrekkelijk filiaal voor vol wassenen en kinderen. De uitleenpost in het oude ge meentehuis, waar vele „ouwe getrouwen" al jaren op vertrouwd terrein waren, heeft definitief afgedaan en is verjongd herrezen aan de De Biestraat, nu niet meer als uitloper van de gemeentelijke bibliotheek alleen, maar als volwaardig gemeenschappelijk filiaal van beide biblio theken. Ook hier tot zitten en studeren uitnodigende meubels en een keur van dagbladen en andere periodie ken. Een gezellige vertelhoek voor de kinderen. De boe kencollectie van ruim 6000 banden is bijna dagelijks toegankelijk. Het valt niet te verwonderen dat sinds de opening op 14 januari een grote schare nieuwe leden zich liet inschrijven en er van de boekencollectie een druk gebruik wordt gemaakt. Voor de zich niet meer zo gemakkelijk bewegende lezers, die in rusthuizen wonen, en voor de patiënten in het Gemeenteziekenhuis is een afzonderlijke dienstver- lening-aan-huis ingericht. Een depot van meer dan 2000 nieuwe boeken is de basis van op het ogenblik zes wis selcollecties, gestationeerd in verschillende tehuizen. Wekelijks wordt hier door assistenten van de bibliothe ken, soms geassisteerd door een van de bewoners, in het huis uitgeleend. Uiteraard worden ook de vragen naar lectuur die niet in de collectie is, beantwoord: de assis tenten kennen immers het achterland, de centrale biblio theek. Alle zieken worden bezocht, wanneer zij daaraan behoefte hebben en ook de buitenlander, die graag in zijn eigen taal leest, wordt naar beste kunnen geholpen. Het jeugdbibliotheekwerk is een vitale afdeling van het gehele werk. Zowel de beide centrale bibliotheken als de vijf filialen hebben een aparte boekerij voor jon geren. In de Westmolenstraat, waar de Centrale ge meentelijke jeugdbibliotheek is gevestigd, is ook een aparte leeszaal, naast de uitlening. Hier staat een spe ciale collectie boeken, die niet worden uitgeleend, zodat wie eenmaal (kosteloos) begonnen is met het lezen van een jeugdboek, er zeker van kan zijn, dat het er nog is als hij weer komt, zodat hij er altijd in verder kan gaan, zonder angst, dat het misschien uitgeleend werd. Vele zijn de activiteiten van de jeugdbibliothecares- sen. Regelmatig worden er tentoonstellinkjes ingericht over allerlei de jeugd aansprekende onderwerpen. Ook leeswedstrijden zijn veelvuldig aan de orde en in alle wijken van de stad doen de kinderen daar graag aan mee. De kinderboekenweek behoort al jaren tot de eve nementen van de herfstvakantie. Dan worden door de jeugdbibliotheken, samen met de boekhandel, in het hele land activiteiten georganiseerd die de jeugd van alle provincies op dezelfde wijze voor boeken enthousiast maken. Kinderboekenjury's bestaande uit jonge lezers die zelf een pas verschenen jeugdboek mogen bekronen zijn dan in het hele land zeer serieus aan het vergaderen. Voorleeswedstrijden waarbij natuurlijk vooral ook de onderwijzers zijn betrokken, en die in kwart-, halve- en hele finale tot voor de televisie brengen zijn spannende uren voor de jeugd èn voor hun ouders. In het afgelopen leesseizoen werd ook de Schiedamse jeugdbibliotheek in de wedstrijd „Kinderen lezen voor uit hun lievelings boek" vertegenwoordigd en wel door Anetje Pet, die in de onderlinge wedstrijd te Schiedam door de jury als onze finaliste was aangewezen. Alle Schiedamse scholen voor l.o., openbare en con fessionele, hebben deel aan de Centrale Schoolbiblio theekvoorziening, welke door de jeugdbibliothecaressen wordt georganiseerd. Hiertoe stelde het gemeentebestuur in 1963 een krediet beschikbaar, dat aangewend is om 50 scholen in de hoogste vier klassen van een eigen bibliotheekje, compleet met catalogus, te voorzien. In de Gemeentelijke Openbare Bibliotheek is een keurcollectie opgesteld waarin de beste hedendaagse kinderboeken bijeengebracht zijn. Geadviseerd door de jeugdbibliothe caressen kunnen de klasse-onderwijzers naar aanleiding van het hier tentoongestelde een collectie boeken voor de kinderen van hun eigen klas samenstellen. Zo komt ieder Schiedams kind, zonder enige uitzondering, op zijn meest ontvankelijke leeftijd in aanraking met het beste dat er voor hem geschreven is. Uiteraard worden deze schoolcollecties steeds bijgehouden, herbonden of indien noodzakelijk vervangen, en ook aangevuld. Elke school wordt daartoe eenmaal per jaar bezocht, om het contact met de onderwijzers en hun oordeel over het resultaat van het school-leesjaar levendig te houden. Ook klasse- bezoek van de onderwijzers met hun kinderen aan de jeugdbibliotheek komt regelmatig voor, zodat de jeugd, eenmaal van school af, de weg naar de bibliotheek heeft leren kennen. Enige cijfers tot slot. Het boekenbezit van de Gemeentebibliotheek in Cen trale en vijf gemeenschappelijke filialen bedroeg per 1 januari 1967 79.000 banden. De Centrale Schoolbiblio theek bezat toen 14.000 boeken. Het totaal aantal in 1966 ingeschreven lezers was 9335. In het vorige jaar werden in totaal 395.000 boeken uitgeleend, waarvan 353.000 in de bibliotheek en de filialen en 42.000 op de scholen.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1967 | | pagina 18