45 »SjB' BLOND, zwart, kastanjerood jong Schiedam speelt overgegeven naar een melodieus samenspel. Mu ziek betekent ritme. Ritme betekent tucht. Door het samenwerken van zovelen, ieder naar eigen aard op eigen instrument, ontstaat de Symfonie. Kees Bak, directeur van de Schiedamse muziekschool, componeer de op het lijf en de instrumenten van zijn leerlingen. Daardoor grijpt hij hoog, maar niet te hoog. Kees Bak schreef een „variatiewerk" waarin alle instrumenten en ensemblegroepen van de school zijn opgenomen. Het werk bestaat uit een inleiding, 21 variaties en finale over het kinderliedje ,,'k Zag twee beren". De inleiding is voor piano, waarna het eerste couplet gezongen wordt door het koor. Daarna zingen koorleden nog 19(!) gevarieerde couplet ten die ook variëren in tekst, maat, toonsoort en be zetting. De variaties zijn voor de instrumenten en groepen: violen, celli, strijkorkest, blokfluit/vedelensemble, drie variaties voor houtblazerstrio (fluit, hobo, klarinet) en hobo, klarinet en fagot. Verder voor harpen met dwars fluit, trompet/trombone, gitaarensemble. Dat gaat er dan Spaans toe in Schiedam, namelijk met samba-ballen en castagnetten. Er is een accordeonensemble, vier va riaties voor Orff-instrumenten, vervolgens twee dansen voor alle blazers met piano en koor (tango en samba). Daarna twee variaties voor alle snaarinstrumenten met koor en piano, te weten, rumba en boogie woogie. Ten slotte de grote finale voor het gehele orkest, dat ge leidelijk aangroeit in een fuga-vorm. Driehonderd leerlingen AMV bereiden zich ook zin gend voor op de grote avond van 10 mei aanstaande in het Passage Theater, de Instrumentenparade. Op die demonstratie-avond laten Schiedammertjes zien wat de mogelijkheden van de muziekschool zijn. Wie nog nooit contact had met de school komt er moeilijk toe dat te zoeken. Op de tiende mei kan iedere belangstellende ouder of candidaat-leerling een groot aantal verschil lende onderdelen van het werk zien en ondergaan. Na de uitvoering zal er hiernaar wordt ernstig ge streefd uitvoerig gelegenheid zijn om de instrumen ten van nabij te bekijken en met de leerkrachten van gedachten te wisselen. Een derdeklasser lagere school kan in oktober beginnen met de nieuwe cursus. Vroe ger duurde de opleiding algemeen muzikale vorming (AMV) vier jaar, voor de zeven- tot elfjarigen. Dit bleek voor het kind langdradig: het zag reikhalzend uit naar de blokfluit die maar niet kwam. Nu beginnen ze een jaar later. De opleiding is wat gecomprimeerder. Gedurende drie jaar een uur theorie en een uur blokfluitles per week. Na bevordering van de A-klas, na een jaar, mag de leerling al een instrument kiezen, mits de AM V-lessen worden voortgezet en na het derde jaar afgerond met een voltooid examen. De grondslag van het spel is dan al gelegd, voordat middelbaar-, nijverheidsonderwijs of mulo veel tijd vraagt voor huiswerk. Dit jaar was de deur gesloten voor de tweedeklassers lagere school in verband met de nieuwe opzet. Kees Bak verwacht dat de muzikale ambitie blijft en mikt op een leerlin genaantal in oktober a.s. van driehonderd. Een haal bare kaart, want er zijn vele derdeklassers in Schiedam. Wie er het fijne van wil weten kan alvast een prospec tus aanvragen bij de administratie. De jonge energieke directeur heeft vele noten op zijn zang. Hij componeer de speciaal voor onze stedelijke muziekschool het mu ziekschoollied. De uitgeverij Harmonia laat dit in druk verschijnen, waarbij het specifieke Schiedamse element vervangen is door een algemene tekst voor elke andere muziekschool. Nu blijken Engelse en Amerikaanse mu ziekscholen sterk geïnteresseerd in „ons" lied. Kees Bak staat daarmee voor de opgaaf zijn compositie te ver-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1967 | | pagina 21