46 talen in het Engels maar wel zo, dat maat en ritme ge handhaafd blijven. Een primeur op de avond van 10 mei is zijn compo sitie voor slagwerk in zestien partijen. Twee sopraan- en twee altklokkenspelen, twee xylofoons, een metallofoon, klein en groot slagwerk, zoals claves, bloktrommel, buistrommel, ratel, tamboerijn, castagnetten, triangel, bongo, bekkens, gong, kleine trom en pauken, met het „eigen slagwerk": stamp-knieën-klap-knip. Dit vergt een geweldige discipline en slagvaardigheid. Op een gegeven moment gaat het hele zaakje ritmisch tegen elkaar, wie uit de maat is komt er niet meer in. In de een of twee maten rust moet de leerling een ander instrument pakken. Het kanonisch geheel sterft sterft langzaam weg tot de pauken overblijven. Kees Bak laat het langzaam weer aangroeien tot de volle dige bezetting is bereikt in het sluitstuk. Nog meer toe komstmuziek? De muziekwonderen zijn Schiedam nog niet uit. Kees Bak antwoordt rustig: „Ja, volgend jaar geeft Harmonia „De Beren" ook uit. Ik ben nu ook klaar met een nieuwe compositie, namelijk een pianoconcert in Amerikaanse stijl, sterk syncopisch. Een concert met volledig orkest, zes blaaspartijen, zes partijen slagwerk, drievoudige vioolgroepen en celli. De leerlingen glim men als ze een boogie woogie spelen. Als ik ze nu een muzikaal plezier kan doen bij de studie, nou dan moe ten we er eens goed werk van maken". Hij speelt soepel voor. Het derde deel is een blues. Het werk gaat verder als dialoog tussen piano en orkest. „Het gehele vierdelige concert, waarvan het laatste deel een uitgewerkte boogie woogie is zal de orkestleden menig gevecht met het element ritme bezorgen. Maar vooral bij het samenspel naar ik hoop ook veel plezier. Want beide elementen: studienoodzaak en ple zier zijn in overweging geweest alvorens de eerste noot aan het papier werd toevertrouwd," aldus de heer Bak. Hij componeert zelfs in zijn vakantie. Verontschuldi gend: „Maar mijn werk is mijn hobbyDe com ponist-directeur brengt zijn werk zelf in partituur, zijn vrouw schrijft de partijen die daarna fotografisch ver menigvuldigd worden. Naast dit echtelijke teamwork prijst Kees Bak het samenspel tussen leerkrachten en dirigent van het orkest. Elke partij wordt deel voor deel behandeld bij de privé-les en door iedere leerling ge studeerd, alvorens de orkestrepetitie aanvangt! Hoe serieus Kees Bak jong Schiedam neemt, blijkt zijn gewonnen pleidooi bij De Doelen, zodat het orkest op 2 maart een echte grote uitvoering meemaakte daar, tegen Jeugdpaspoort-prijzen. Deze excursie vanuit de school bereidde hij grondig voor door een indringende uitleg met bandopnamen van het te horen concert. De kinderen waren geïmponeerd. Deze ervaring is belang rijk voor het eigen ensemble wat komt er allemaal voor kijken! Is het niet jammer dat deze muzikale gemeenschap een betrekkelijk besloten kring is? „O.B.K. heeft aansluiting gezocht", zegt Kees Bak „We hopen in de toekomst ook andere gezelschappen met harmonie- of fanfare bezetting van onze subsidie, ervaring en huisvesting te laten profiteren. Wilt u in uw verslag vertellen van ons harp-kwartet met nieuwe Japanse harpen? En rep over de ensembles: het blokfluitensemble, de vedel- groep, het gitaarensemble, het accordeonensemble en ons koperkwartet het samenspel is belangrijk. On geacht over welke instrumenten het gaat. Privé-les en vooral de dagelijkse oefening naast en in afwisseling met het huiswerk is de voorwaarde voor dit samenspel." Er zit muziek in Schiedam! U kunt het allemaal zien en horen op 10 mei. JEANNE DE VLIEGER-VERBEEK

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1967 | | pagina 22