DE KONIJ NEN FOKKER Over hoe hel begon: Over hel kruisen: Over de rassen: And Wagenaar/ Rob Collette 32 JK ben er mee opgegroeid. Mijn vader was een groot konijnenfokker en ik had al 1 heel jong mijn eigen konijnen. Mijn vader heeft het me allemaal geleerd. Dat was in de tijd, dat je struikelde over de konijnenfokkers in Schiedam. In ieder tuintje! Heb-ie weI eens van de Konijnenbuurt gehoord? Nou, daar stonden de hokken huis- aan-huis, de naam zegt het al: Konijnenbuurt. U dacht dat het was omdat de mensen in die buurt zoveel kinderen hadden? Ha, ha, nee hoor! Konijnen.Mijn vader heeft een paar jaar een Rijnlander gehad, die achter elkaar prijzen weghaalde, 'n Pracht beest we hebben hem trouwens niet geslacht, maar hij is uit zijn eigen gestorven met stippen op het zijvlak, zó mooi dat ze wel eens aan mijn vader vroegen of hij ze soms zélf getekend had, die stippen. Ja, een rasfokker, mijn vader. Ik heb het van geen vreemde. Ik heb me er later nog meer in verdiept. Ik heb les gehad bij heer Van de Broek in Rotterdam en ik lees natuurlijk steeds onze eigen krant De Konijnenfokker. Als je het goed wil doen, moet je jezelf hélemaal geven. Die beesten vragen heel wat JE zou het eigenlijk moeten vóórtekenen, dan zié je de mogelijkheden beter. J Maar laat ik het proberen duidelijk te maken. Je neemt een vreemde ram en een vreemde voedster. Een mannetje uit Den Haag dus, bij wijze van spreken, en een wijfie uit Schiedam. Die kennen mekaar niet. Van die twee komen jongen. Die jongen, de voedsters dan, kun je weer rustig door de oude ram laten dekken. De rammen uit dat nest kunnen op hun beurt terug naar de oude voedster. De jongen daar weer van kunnen terug naar de konijnen van het eerste nest. Ga zo maar door. Je kan eigenlijk doorgaan tot de jongen van het tweede slag, zoals wij dat noemen. Je moet natuurlijk als serieuze fokker oppassen, want je moet de kwalijke gevolgen van inteelt voorkomen. En natuurlijk ook nooit te haastig zijn, nóóit te haastig. Kijk, je kan een jong konijn in vier maanden geslachtsrijp krijgen met mestkorrels. Maar dat is fout. Goed is als je de voedster laat beginnen als ze zo'n zes maanden is en de ram als-ie acht maanden is. Je moet de jongen natuurlijk ook nooit te vroeg bij de moeder weghalen. Officieel moeten ze zes weken zogen, maar ik laat ze altijd een week of acht bij ma. Als je ze te vroeg weghaalt, krijg je zwakke konijnen; ze sterven het nest uit op de duur of hebben een slecht nageslacht. De konijnen, als je dat nog interesseert, hebben een dracht van precies 31 dagen. In het wild zijn ze soms drie dagen na het werpen at weer drachtig. Bij mij niet, hoor JK ben geheel en al gespecialiseerd op drie konijnen: de Alaska, de Rode Nieuw- 1 Zeelander en de Lotharinger. Pracht soorten! De Alaska is een konijn dat git zwart moet zijn, wil je ermee naar een concours kunnen gaan. V Mag geen roest-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1967 | | pagina 8