BENELUX TUNNEL IN BEDRIJF 64 komt uit het verkeer. Dat werkt lange wachttijden in de hand. Verkorting daarvan kan dan alleen maar worden bewerkstelligd als het wegverkeer boven de lasten die het al moet opbrengen zijn tijdwinst door die kunstwerken gaat betalen. Dit betekent niet", zegt hij, „dat de weggebruiker alles zou moeten betalen. Geen tolheffing voor de Rijkswegen, grote verkeerspleinen en kunstwerken die volgens het prioriteiten schema van het Rijk zijn gebouwd. Wel voor kunstwerken die vooruitlopend op de wachtlijst zijn gebouwd". Hij noemt voorbeelden: de Beneluxtun- nel, de brug over de Oosterschelde en de kunstwerken die in aansluiting op de Bene- luxtunnel zullen worden gebouwd. Plannen, die stuk voor stuk in 's Rijks achterhoofd hebben gezeten, maar voorlopig onuitvoer baar waren wegens een tekort aan geld. Die tolheffing heeft ook nog andere voordelen volgens de heer Donkers. „Tol heffing", zegt hij, „geeft ruimte voor inves teringen en investeringen maken een bredere financiële basis mogelijk. Het Rijk, dat zich Het resultaat van jaren studie: maximale lichtgeleiding De zonwerende roosters geplaatst ziet voor grote uitgaven door het hele land heen moet uiterst zuinig zijn waar het gaat om de uitgaven voor één kunst werk. In negen van de tien gevallen bete kent dit een soberder uitvoering dan wan neer dat kunstwerk betaald zou worden uit tolheffing. Dit houdt niet in dat een tunnel die door het Rijk zou zijn gebouwd, is uit gerust met onvoldoende technische voorzie ningen, maar wel, dat het uiterste minimum is aangehouden". Bij de Beneluxtunnel is dit duidelijk niet het geval. Zowel de tunnel zelf als de tech nische apparatuur zijn samenvoegingen van maxima. Bij het ontwerp is ernaar gestreefd de verkeersgeleiding in en naar de tunnel zo soepel mogelijk te maken, toekomstige sto rende factoren al van te voren zoveel mo gelijk uit te schakelen en de bediening toch zo eenvoudig mogelijk te maken. Het resultaat daarvan is een éénmanstun- nel. Volkomen automatisch met een volko men gecentraliseerde controle via televisie en radarsystemen. Eén man is voldoende om de hele tun nel te bedienen. In de controlekamer heeft hij via een televisiecircuit uitzicht over het hele tunneltracé. Het radarcircuit meet de verkeersintensiteit, het schakelbord voor hem geeft aan hoe de verkeersstroom door de tunnel wordt geleid en welke maatregel hij kan nemen als er stagnatie op zou tre den. In zijn hand ligt ook de regeling van de belichting in de tunnel, voor zover deze niet wordt bepaald door de zoncellen op het dak van de ventilatiegebouwen. Deze methode is in de Beneluxtunnel zo ver ge perfectioneerd dat bij verschillend licht aan de noord- en zuidkant (bij een onweersbui bijvoorbeeld) de verlichting aan de beide uiteinden van de tunnel onafhankelijk van elkaar worden gedimd en versterkt. Eveneens vanuit de controlekamer wordt de tunnel schoongemaakt doordat een in stallatie in werking kan worden gesteld die door buizen een zeepoplossing op de wan den spuit.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1967 | | pagina 12