TONEEL: een eeuwenoude liefhebberij van grote waarde Na de Schiedamse toneelwedstrijd DOOR ANTON DEERING 66 9De jury, die de Schiedamse tonelisten beoordeelde: A. Deering, mevr. E. Hauck en J. Everwijn F\ E jaarlijkse toneelwedstrijd in Schiedam is weer afgelopen. Als dit nummer van De Schiedamse gemeenschap verschijnt, zijn de prijzen vermoedelijk al binnengehaald en hebben de zeven deelnemende ver enigingen lof en kritiek van jury en toeschouwers kunnen vernemen. Toen mij, na de laatste voorstelling gevraagd werd voor dit blad een nabeschouwing te schrijven, be sefte ik aan die lof en kritiek weinig te kunnen toe voegen. Wel kwamen er in het algemeen wat gedachten naar boven over de zin en betekenis van het amateur toneel in het algemeen, die ik met graagte hierbij neer schrijf. De zeven deelnemende Schiedamse verenigingen behoren met hun leden tot de vele duizenden mensen in Neder land. voor wie toneelspelen een ontspannende vrijetijds besteding is. Ruw geschat zijn er in ons land zo'n drie duizend amateurgroepen, die met gemiddeld elk twintig leden ongeveer 60.000 acteurs en actrices tellen en met hun uitvoeringen jaarlijks twee a drie mil joen toeschouwers trekken. De eeuwenoude liefhebberij heeft ook nu nog stand kunnen houden tegen alle mogelijke nieuwe vormen van recreatie. Wij geloven zelfs, dat ze in de toekomst als arbeidstijd korter en vrije tijd uitgebreid wordt van nog meer betekenis gaat worden. Het is immers voor de meeste mensen al lang duidelijk, dat het zelf doen meer voldoening geeft dan het kijken naar anderen. Naar de schouwburg gaan is natuurlijk heerlijk, evenals het bezoeken van een voetbalmatch. Maar een zondagse voetbalwedstrijd kan aan de duizenden toeschouwers toch lang niet de voldoening geven, die het balletje trap pen schenkt aan vele tienduizenden amateurs. En toneel zien op de televisie of in de schouwburg weegt voor de

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1967 | | pagina 14