BETEKENIS INSPANNING STEUN WAARD 67 60.000 liefhebbers niet op tegen het zelf maandenlang repeteren, decors timmeren en spelen. Geen wonder, dat de overheid, die het beroepswerk subsidieert, ook hoe langer hoe meer steun gaat verlenen aan kunst- en sportbeoefening door de jongere en oudere liefhebbers. Schiedams overheid is daarbij niet achter gebleven en de toneelwedstrijd is daarvan al ruim tien jaar het bewijs. Voor de deelnemende verenigingen, die stuk voor stuk oude of veelbetekenende namen dragen als Geron, Bre- derode, Othello of Tot steun in de strijd betekent de wedstrijd een uitdaging, maar ook plezier om het resul taat van hun werken met elkaar te meten en aan hun stadgenoten te kunnen laten zien. De uitgeloofde prijzen vormen daarbij een bekroning, maar zij zijn allerminst de hoofdzaak, evenmin als de plaats op de ranglijst. Veelbetekenend is dan ook, dat nu al tien jaar lang niet slechts de verenigingen deelnemen, die vrijwel zeker kunnen zijn van een eerste of tweede plaats, maar dat ook de anderen trouw terugkeren om te trachten een plaatsje hoger te komen. Nu ik als jurylid terugkijk op de pas afgelopen wedstrijd denk ik dan ook minder aan geslaagde of minder ge slaagde voorstellingen dan aan zeven avonden, waarop telkens weer een groepje mannen en vrouwen liet zien, hoe serieus het zijn liefhebberij beoefenen en hoeveel plezier het er zelf aan beleeft. Omgang met mensen uit de kringen van het amateur toneel heeft dikwijls de vraag doen stellen: „Waarom spelen al die mensen toneel?" En het antwoord op die vraag kan variëren van: „Omdat we het gewoon gezellig vinden" tot „Omdat we menen er iets mee te kunnen bij dragen tot de cultuur". Die soort beantwoording hangt natuurlijk af van de toneelspelers zelf, onder wie diplo maten, studenten, kantoorbedienden, huisvrouwen en ar beiders. Maar voor allen geldt, dat zij toch aan den lijve de waarde van het toneelspelen hebben ondervonden. Die waarden zijn er vele. Enkele ervan springen onmid dellijk naar voren. 1. Het amateurtoneel is een ideale vorm van ontspan ning. Het leren van rollen, het werken aan karakter uitbeeldingen en aan het spel, leidt voor de vele repe titie-avonden de aandacht af van het dagelijkse werk. Goed toneelspelen eist de beoefenaar helemaal op. 2. Amateurtoneel heeft ook een grote sociale waarde, omdat het mensen van vaak zeer verschillende mi lieus, leeftijd en capaciteiten bij elkaar brengt. 3. De waarde voor eigen persoonlijkheidsvorming is ge makkelijk te herkennen, als men ziet hoe een groepje mensen samen hard werkt, offers brengt en plezier heeft in het gezamenlijk tot stand brengen van een voorstelling. Dat geldt evenzeer voor de vereniging, die altijd met de eerste prijzen gaat slepen als voor de clubs, die onderaan op de ranglijst komen. In de loop der jaren hebben wij in Schiedam al deze dingen bevestigd kunnen zien. Wij zagen, hoe een klein groepje dat onderaan bungelde plotseling omhoog schoot, toen er een beroepsregisseur om hulp werd gevraagd. Bij een andere groep, waarvan de spelers meestal onverzorgd en lelijk Nederlands spraken, bleek na kritiek van de jury, hoe diezelfde spelers in een volgend seizoen alles hadden gedaan om daarin verbete ring te brengen. En het resultaat van hun inspanning was verbluffend. Zelfde veranderingen constateerden wij bij het ontwer pen en vervaardigen van decors. Waar vroeger vaak het beroepstoneel geïmiteerd werd en men met schijnbaar dure decors tot foeilelijke resultaten kwam, weten de Een scène uit ,,En toen kwam dokter Frost," dat door Intermezzo werd opgevoerd. meeste verenigingen tegenwoordig met eenvoudige hulp middelen vaak artistiek fraai decors te bouwen, waarmee op het kleine toneel van Musis Sacrum echt de nodige sfeer wordt opgeroepen. Wie het wereldje van het amateurtoneel kent, weet maar al te goed dat de meeste verenigingen niet over grote financiële mogelijkheden beschikken voor dure regie, kostbare kostuums en decors. Verheugend is het dan dikwijls te kunnen zien, hoe vindingrijkheid en zelfwerk zaamheid van de spelers het financiële tekort met werk van geest en hand aanvullen. De voorstellingen van het afgelopen seizoen hebben daar ook weer de nodige voorbeelden van gegeven evenals en dit moet ook gezegd van het feit dat het wel of niet slagen van een voorstelling allereerst afhangt van een goede keuze. Juist dit jaar hebben we gezien, hoe zichtbare inspanning niet tot het gewenste resultaat leid de, doordat een verkeerd stuk slap van inhoud of moeilijk te bezetten was gekozen. En dat hoeft toch echt niet. Er bestaat immers een Nederlandse Amateur Toneel Unie (de Natu) die er speciaal is om de toneel spelende amateurs te helpen met adviezen. Zij bezit onder meer ook een uitgebreide bibliotheek, waarin zich dui zenden toneelwerken bevinden. De amateurclubs kunnen daaruit een keuze maken van klucht tot drama, van „De tante van Charly" tot en met de „Hamlet". Afgezien van de resultaten mag Schiedam er trots op zijn de jaarlijkse toneelwedstrijd te bezitten. Het ama teurtoneel is namelijk belangstelling, waardering en steun waard. Want niet alleen vond het toneel zijn oorsprong bij de amateurs en waren in de oudste tijden alle acteurs dilettanten, die zich bij feesten en plechtigheden wilden uiten in woord, muziek en dans, maar ook in onze tijd van veel vrije tijd heeft het amateurtoneel een belang rijke functie in de vrijetijdsbesteding van de duizenden liefhebbers,

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1967 | | pagina 15