61 NNEL IN forse en het kon dan ook niet anders dat hiermee tegelijk de eerste moeilijkheden ge boren waren. Het werd touwtrekken tussen het Rijk, dat een tunnel wilde in overeen stemming met het Rijkswegenplan, maar daarvoor niet wilde betalen, en de gemeen ten, die een tunnel wilden al of niet in overeenstemming met de bedoelingen van het Rijk. Het werd een combinatie; een tunnel zo als die door het Rijk was uitgewerkt maar betaald door de laatste. Er werd gerekend. De eerste kostenbere kening eindigde met een rond bedrag van 80 miljoen gulden, alleen voor de Benelux- tunnel.Het bedrag bleek te groot om te worden opgebracht door de drie geïnteres seerde gemeenten: Vlaardingen, Schiedam en Rotterdam. De oprichting van een NV, iets dat de comitéleden al van het begin af voor ogen had gestaan bleek de enige op lossing. De drie Rijnmondgemeenten nemen hierin deel voor totaal 2,5 miljoen gulden. Bedrijven die bij de bouw van de tunnel het BEDRIJF grootste belang hebben, brengen hetzelfde bedrag op. Het restant dat inmiddels al is opgelopen tot 95 miljoen gulden werd ge leend bij levensverzekeringmaatschappijen en pensioenfondsen. 1960: het jaar waarin de belangrijkste be slissingen werden genomen voor de bouw van de Beneluxtunnel. De eerste mensen van Rijkswaterstaat verschenen op het open grasveld tussen de werf Wilton Fijenoord en de eerste Vlaardingse haven. Het werd ernst ondanks het feit, dat er officieel nog steeds geen Beneluxtunnel NV. was, de le ningen nog niet rond en geen aannemer was aangewezen. Nog geen maand later drong het gemeen tebestuur van Rotterdam aan op een spoe dige afwikkeling van de voorbereidende werkzaamheden. De tunnel moest en kon in 1965 gereed zijn. Als antwoord hierop wer den door de Vlaardingse wethouder M. N. L. Weststrate de eerste duidelijke medede lingen gedaan. De tunnel zou een kopie worden van de Velsertunnel. De bouw kon

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1967 | | pagina 9