TERUG NAAR HAARLEM K. Rijpma was 15 jaar commissaris in Schiedam Door Frans Happel 100 In R zijn een aantal taken van de politie, waaraan het 95■'—'publiek nu niet altijd denkt. Dat zeg ik dan in het algemeen. Stel, dat een Schiedammer een auto-ongeluk heeft gehad en daarbij om het leven is gekomen. Het kan voorkomen, dat een politieman de familieleden moet in lichten over het gebeurde. Je hart draait rond. Zelfs na een nachtdienst valt slapen dan moeilijk. Secties die je bij moet wonen en allerlei andere, op zijn zachtst uitge drukt, nare dingen. Een politieman moet het allemaal ver werken, en liefst zo snel mogelijk. Als het publiek daarvan eens goed doordrongen zou zijn". Woorden van de heer K. Rijpma, aan wie per 1 juli functioneel ontslag werd verleend als commissaris van de Schiedamse Gemeentepolitie. De heer Rijpma, het zesde kroonjaar bereikt hebbende, heeft inmiddels Schiedam verlaten en woont nu in Haarlem, de stad waar hij de eerste schreden op het politiepad zette. Terug naar Haarlemdat betekent voor hem terug naar de omgeving waar hij in het verleden zo sterk aan hechtte, het voetbal van de K.H.F.C. en zijn oude vrienden en kennissen. Spreken over zijn werk is voor de heer Rijpma een moeilijke zaak. Het liefst zou hij de tijd, die hij in Schiedam werkzaam was, als een film willen afdraaien, daarbij zelf toekijkend. Waarom? Menigeen, die commissaris Rijpma beter heeft leren kennen, weet dat hij een prettig verteller is. Open, met een speciale humoristische kijk op de zaken. Soms vaag of terughoudend, als hij over bepaalde dingen niet wil uitweiden, om direct daarna met een bepaald gebaar of een grapje over te stappen op iets heel anders. Vijftien jaar politie, vijftien jaar Schiedam. Is er veel veranderd, meneer Rijpma? ,,Op politiegebied zeer zeker. Toen ik hier in 1952 kwam, werd de stad afgezet, als er een fiets was gestolen. Natuurlijk is dat allemaal veranderd. Neem de baldadige jeugd bijvoor beeld. Vroeger werden er appels en peren gestolen, nu bromfietsen. Verder heb ik vanzelfsprekend heel wat

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1967 | | pagina 16