De nestor neemt afscheid r Door P. van den Boom 90 K. J. HEYBOER 85, maar nog lang niet oud.. „In 1943, een jaar na mijn pensionering werd ik evacuatie-commissaris. De Schiedammers werden ingedeeld in groepen van 100 en als het zover was, moesten ze gaan lopen. Auto's en paard-en-wagens waren er niet, we hadden wel alle bakkers wagens en handkarren gevorderd. Het was mijn taak de mensen er van te door dringen dat zo snel mogelijk moest worden vertrokken als het sein werd gegeven. In die functie had ik een intensief contact met de Schiedamse notabelen. Velen zeiden: „Heyboer, je kan me nog meer vertellen maar wat er ook gebeurt, ik blijf thuis", en ik maar praten als Brugman om ze van hun foutief standpunt te over tuigen. Toen vroeg er een aan mij: „Heyboer, wat ga jij eigenlijk doen?" Ik ant woordde: „Ik blijf hier, voor geen goud ga ik hier weg." Je wist immers niet waar je heen moest. Ik ken verhalen van mensen die tot in Zuid-Frankrijk moesten lopen. Niemand wilde je immers hebben." Wij zijn op bezoek bij K. J. Heyboer. Hij is onlangs 85 geworden, maar hij is nog niet oud. Goed, zijn benen willen niet meer zo best. „En dan te bedenken dat ik altijd van die sterke benen gehad heb. Vroeger reed ik op een race fiets en toen ik 70 was, kon ik nog een sprintje maken om over een sloot te springen". Zijn geest is in voortreffelijke conditie gebleven. Zijn stem heeft door de jaren heen zijn kracht behouden. Nog steeds kan hij zonder microfoon een zaal bespreken, zoals hij onlangs nog aantoonde tijdens een bijeenkomst van de Korfbalbond in Rotterdam ter gelegenheid van de interland Nederland-België. Hij heeft de gave van het woord. Hij spreekt een voortreffelijk Nederlands. Hij formuleert scherp en duidelijk. Hij spreekt makkelijk. Hij heeft deze gave zijn hele leven goed gebruikt. Om geld los te praten voor zijn C.A.B., om het korfballen te propageren en om de S.G. sterk te maken. In dit blad is in de loop der jaren meer aandacht besteed aan K. J. Heyboer. Bij zijn 70ste verjaardag b.v., in 1952, toen hij wegens zijn grote verdienste voor de Schiedamse Gemeenschap als eerste de ere-penning kreeg uitgereikt. Nu gaat hij dus afscheid nemen van de bestuursraad. Kees Heyboer, de nestor van de Schiedamse Gemeenschap, is in onze stichting een van de mannen van het eerste uur. Als voorzitter van de Schiedamse Kunstkring kreeg hij bij de oprichting van de S.G. in 1948 zitting in de Bestuurs raad. Door dit College werd hij op 9 mei 1950 bij acclamatie benoemd tot lid van het Dagelijks Bestuur als opvolger van Mr. P. Sanders. Op 67-jarige leeftijd nam Heyboer nog een verantwoordelijke en tijdrovende taak op zich. Het tekende zijn vitaliteit en zijn toegewijdheid aan het streven van onze stichting. In 1957 trad hij terug uit het D.B. en werd hij weer lid van de Bestuursraad. Toen Heyboer zijn intrede deed in de Schiedamse Ge meenschap, kon hij reeds terugzien op een welbesteed leven. Na de kweekschool in Middelburg te hebben door lopen, werd hij onderwijzer in Dubbeldam en later in Rotterdam. Op 1 april 1918 werd hij benoemd tot hoofd van de B.L.O.-school aan de Gedempte Baansloot in Schiedam. Aan deze school bleef hij werkzaam tot I juni 1942. Naast zijn dagelijks werk is Heyboer altijd actief geweest op sociaal en cultureel terrein. De korfbalsport was zijn grote hobby. Beter gezegd: hij was er door bezeten. Wat Pim Muiier was voor de voetbalsport, was Kees Heyboer voor het korfbalspel, met dat verschil dat Pim Muiier het voetbalspel kant en klaar uit Engeland meebracht en Kees Heyboer (uiteraard niet alleen) het korfbalspel zelf heeft gemaakt. De hoge vlucht, die het korfbal in ons land en er buiten genomen heeft, is ondenkbaar zonder zijn aktiviteiten. Op allerlei manieren heeft hij deze sport gepropageerd en gediend. Op 23-jarige leeftijd werd hij gekozen tot lid van het hoofdbestuur van de Nederlandse Korfbalbond. Meer dan 40 jaar was hij de korfbalmedewerker van de Nieuwe Rotterdamse Courant. Hij maakte deel uit van de wedstrijd commissie, propagandacommissie, examencommissie, straf- commissie en keuzecommissie van het Nederlandse Twaalf tal. Tot op 40-jarige leeftijd heeft hij aktief korfbal gespeeld in de Rotterdamse korfbalclub O.S.C.R., die hij in 1904 had opgericht en waarvan hij nu erevoorzitter is. Heyboer is ook een van de oprichters van de Fédération Internationale de Korfbal, was voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Korfbalbond van 1920 tot 1940 en is ere voorzitter van de Rotterdamse Korfbal Bond en kreeg als eerste in 1925 het Bonds-ereteken.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1967 | | pagina 6