Geen a-socialiteit THEO HARING: „De gevestigde maat schappij moet maar zorgen dat het weer in orde komt!" 114 Het betekent ook een kamp, dat net te klein is voor het aantal wagens dat erop een plaats moet vinden. Privacy", in een ruimere zin dan alleen maar een eigen wagen is niet mogelijk. De wagens moeten door de beschikbare ruimte vlak op elkaar worden gezet, mogelijkheden tot opslag, tot huisvesting van de kinderen in een apart bijgebouwtje is niet meer mogelijk. Het betekent eigenlijk ook: een kamp, dat nog net geen probleemkamp is. De oorzaak hiervan is zowel te zoeken bij de overheid, vertegenwoordiging van de gevestigde samenleving als bij de kampbewoners zelf. Er zijn weinig voorzieningen getroffen. Uitbreiding ervan tot een eigen kraan en mogelijk een eigen toilet behoren, gezien de outillage die sommige Zuidnederlandse kampen bezitten beslist niet tot de onmogelijkheden en evenmin een groengordel, die de ergste wind kan opvangen. Daartegenover staat echter dat de kampbevolking wel bijzonder gemakkelijk omspringt met de gemeenschap pelijke voorzieningen. In de rapporten van het toenmalige Ministerie van Maatschappelijk werk wordt gezegd dat in het algemeen de woonwagenbewoners geen enkel ontzag hebben voor de van overheidswege aangebrachte voor zieningen. Het Schiedamse kamp vormt daarop helaa". geen uitzondering. „Men denkt nog niet maatschappelijk", zegt Theo Haring. „Dat kan ook niet. Globaal heeft de woonwagen bevolking een achterstand op de gevestigde maatschappij van dertig jaar. Het idee, dat iets dat lijkt op gemeen schappelijk bezit ook een gemeenschappelijke zorg nodig heeft, bestaat hier nog niet. Men heeft het, men gebruikt het en als het kapot is dan moet de gemeenschap in dit geval de gevestigde maatschappij maar zorgen dat het weer in orde komt". Het begrip sociale achterstand, zag hij daarom liever veranderd in maatschappelijke achterstand. „Sociaal is men even ontwikkeld als de gevestigde maatschappij", zegt hij. Hij ontkent daarmee niet dat er grote verschillen zijn tussen de sociale gerichtheid van de stedelijke samenleving en die van de kampbewoners. Dat allerminst. Hij geeft aan die verschillen alleen een andere naam en opent daarmee perspectieven voor een ruimere benadering van de problemen. Maatschappelijk achter staan, is zijn mening en daarin wordt hij gesteund door de talrijke rapporten over dit onderwerp, is iets heel anders dan zich bevinden in een sociale impasse, hoewel het niet ontkend kan worden dat het één vaak met het ander in verband staat. Sociaal achterstaan impliceert in ieder geval een zekere a-socialiteit en daarvan is geen sprake. Wel ten opzichte vaak van de gevestigde samenleving, maar nooit in de eigen gemeenschap.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1967 | | pagina 10