HET WOONWAGEN KAMP Foto's Rob Collette Vicieuze cirkel §5» 112 Een bijkomende moeilijkheid is, dat men duidelijk weet langs welke weg het probleem is ontstaan, maar die weg is niet meer geschikt om het uit de weg te ruimen. Men kan van het probleem, dat de woonwagenkampen in deze samenleving beginnen te vormen de schuldigen aanwijzen: de overheid, de gevestigde samenleving en de woonwagen bewoners zelf. Het kan onder woorden worden gebracht met de grote noemers: sociale achterstand, isolement en onbegrip. Men kan echter niet deze noemers tegen elkaar weg laten vallen, afbraak van het één houdt nog geen doorbreking van het andere in. Het enige dat men op het ogenblik kan doen is een aanwijzing geven in hoe verre deze noemers van belang zijn en er welbewust naar streven dat van alle zijden wordt geprobeerd ze alle drie tegelijkertijd op te heffen. Een van de belangrijkste vragen hierbij is wie voor die achterstand van de woonwagenbevolking de schuldigen waren. Algemeen wordt tegenwoordig gezegd: alle drie. De woonwagenbewoners, de overheid en de gevestigde maatschappij. Ze zijn echter niet te onderscheiden. Het probleem is gegroeid in een wisselwerking. Een parasi taire houding lokte in een zeer confessioneel staatsbestel een berucht geworden woonwagenwet uit. De woonwagen- wet dreef de mobiele bevolkingsgroep in een zeker isole ment door ze van de ene plaats naar de andere te ver wijzen. Hun parasitaire houding kwam daarmee nood zakelijkerwijs steeds meer op de voorgrond waardoor ook de relaties met de gevestigde bevolking verslechterden hetgeen op gemeentelijk en provinciaal niveau meestal weer allerlei beperkende bepalingen voor de woonwagen bevolking opleverde. De woonwagenzorg, die voordien niet eens zo heel erg slecht was raakte hiermee in een vicieuze cirkel die dan nu als resultaat heeft opgeleverd een groep in onze samenleving, die sociaal en maatschappelijk gezien ver achter is geraakt, geïsoleerd leeft en dat ook niet tracht te doorbreken en het onbegrip dat ze in de gevestigde maatschappij ontmoet, geneigd is allereerst met hetzelfde, onbegrip tegemoet te treden. De gevolgen die dit heeft gehad zijn duidelijk. Sociaal gezien is deze groep, gemeten naar de vooruit gang van de gevestigde maatschappij tot de achterblijvers gaan behoren. Met grote afstand in geest en tijd neemt zij de verworvenheden van buitenaf over, daarbij nog ge remd door een eigen subcultuur en bijkomende verschijn selen als gebrekkige kampaccommodatie cn geringere mogelijkheden. Dit alles maakt dat zich door de vooruitgang van de ge vestigde samenleving een scheiding heeft afgetekend, die tot op dit ogenblik steeds wijder dreigt te worden. Een van de voorwaarden voor het slagen van een veel zijdige aanpak van het woonwagenprobleem is een be hoorlijk woonwagenkamp. In een kleine standplaats met nauwelijks een waterpomp en verder geen enkele voor ziening is het eenvoudig onmogelijk om iets te onder nemen. Voor het onderwijs alleen al is het bijvoorbeeld nood zakelijk dat er op het kamp permanent voldoende wagens aanwezig zijn. Verbeteringen op dit gebied zijn dan ook alleen maar te realiseren wanneer men op grote schaal overgaat tot de oprichting van regionale woonwagen kampen, waarbij de gedachte uitgaat naar kampen ge schikt voor zestig tot tachtig wagens. Enige van de Rijnmondgemeenten zijn met dergelijke plannen al enige jaren geleden op tafel gekomen en het moet gezegd, het was en is noodzakelijk. •-'-.-V v. Van veraf is al duidelijk, dat de toestand op het Schie- damse woonwagenkamp verre van ideaal is. Van de weg

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1967 | | pagina 8