Doorsneekamp af gezien ligt het kamp erbij als een kale, rommelige ver zameling van woonwagens, onbeschut tegen regen en wind, afgelegen en eenzaam tegen de achtergrond van de vlakke polders. Bomen, die het kamp tegen de wind zouden moeten beschutten zijn er niet. Over de plaatsing ervan is een paar maal gesproken, maar het is er nooit van gekomen. Een brede singel, die in de slappe veengrond onmiddellijk verviel tot een sloot is het enige wat van die plannen is overgebleven. De bijbehorende kinderspeelplaats ligt al sinds jaar en dag begraven onder de geroeste karkassen van sloopauto's. De oorspronkelijke opzet van het woonwagenkamp: de inpassing van de bewoners in een min of meer stedelijk kader is nog terug te vinden in de onduidelijke rang schikking van de wagens. De rest van die gedachte is precies dezelfde weg gegaan als de kinderspeelplaats begraven onder de sloopauto's en het afval dat als een ring van vuil om het kamp ligt. In het kamp wordt pas goed duidelijk wat er van dat stedelijke kader is overgebleven. Logisch natuurlijk, want de meest elementaire factoren die een stedelijke samen leving mogelijk moeten maken ontbreken hier. Theo Haring, de maatschappelijk werker op het kamp zegt daarover: „Het Schiedamse kamp is het beste ge karakteriseerd door de term: „Doorsneekamp". Dat zegt al een hoop. Doorsneekamp betekent: geen overmaat aan van overheidswege aangebrachte voor zieningen, hetgeen in de gevestigde samenleving neerkomt op het uiterste minimum. Het water komt uit enkele ge meenschappelijke pompen, de elektriciteitsvoorziening laat nog wel het een en ander te wensen over en de sanitaire voorzieningen dienen hoognodig te worden vernieuwd, hetgeen door de gemeente dan nu voortvarend ter hand wordt genomen. 113

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1967 | | pagina 9