SCHOLEN COMPLEX OPEN Rijks H.B.S. vierde honderdjarig bestaan 180 ontvangsten, gymnastiek, enzovoort, enzovoort. Onder meer een podium van bijna vijftig vierkante meter maakt deel uit van de aula. Inclusief alle bijkomende zaken, zoals voet- en bovenlichten, ruimte voor souffleur en coulissen onder het toneel, twee kleedkamers en twee nooduitgangen. Een enorm dekzeil, waarvan de segmen ten met ritssluitingen aan elkaar kunnen worden beves tigd, wordt aangewend (indien nodig) ter bescherming van de vloer van de aula. Achter de school een groot braakliggend terrein, dat eens een sportveld zal moeten gaan worden. „Eens", om dat men aan de realisatie hiervan het eerste jaar zeker niet zal toekomen. Voorts een parkeerterrein voor circa 25 voertuigen en een stukje grond gereserveerd voor een botanische tuin. We keren terug in het complex en wel naar het sani tair. Onder het gymnastieklokaal een ruimte met 15 douches, waarvan de temperatuur van het water centraal door een leerkracht kan worden geregeld. Aan de uit einden van iedere laag met klaslokalen toiletten voor jongens en meisjes, waar ruime aandacht is besteed aan de plaatsing van wasbakken, spiegels en dergelijke. Allerlei technische snufjes staan het lerarencorps ten dienste zoals een intercom en een omroepsysteem. Een ruime leraarskamer, zowel in de hbs als in het gym nasium, ter bevordering van het contact. Gelijk met de opening van het nieuwe scholencomplex, vierde de Rijks HBS het 100-jarig bestaan. De geschiedenis van de school beschrij ven, zelfs in vogelvlucht, zou een te dik SG-maandblad opleveren. In hon derd jaar gebeurt veel, vooral op een school. Enkele punten wil ik echter toch uit het gedenkboek lichten, dat ter gelegenheid van het eeuwfeest is uitgegeven. Op 23 juli 1867 besloot de Schie- danise gemeenteraad tot „oprigting" van een hogere burger school. Op papier was de hbs geboren. Concre ter viel deze geboorte waar te ne men op 3 mei 1869 toen het, nu aan de Overschiesestraat gesitueerde schoolgebouw werd geopend. Aan nemer G. Key had het ontwerp van gemeente-architect Van Erkel voor f 50.000,weten waar te maken. Een honderdste dus van het bedrag dat het nieuwe scholencomplex honderd jaar later vergde. Bij het begin van de cursus 1869/1870 bevolkten 27 leerlingen de eerste klassen, acht de tweede en één leerling de derde klas se; bovendien waren er twaalf toe hoorders! De school ging op 1 september 1919 na vele jaren van onderhan delen over aan het Rijk. Tien ja ren tevoren bereikte de hbs de eerste mijlpaal, daar toen voor het eerst alle klassen werden gesplitst. De ver hoging van het schoolgeld in 1910, bracht de groei van het aantal leer lingen geruime tijd tot staan. Het tij keerde echter weer vanaf 1915 en voor de cursus 1921/22 stonden 240 leerlingen (waaronder 73 meisjes) in geschreven. Deze toename bracht echter met zich mee, dat men meer ruimte no dig had en er werd aan verbouwing

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1967 | | pagina 12