RUNMOMDS „STRUGGLE FOR LIFE" Een kleine balans na - haast - iwee Jaar 182 A LS volgend jaar februari dc Bussumse journalist Gerrit Schilder, laatstelijk maker van VARA's consumentenrubriek Koning Klant, als voorlichter officieel zijn entree maakt bij Rijnmond, zijn alle vertrekken, die het Openbaar Lichaam op de twee hoogste verdiepingen van de kantoorflat aan het Schiedamse Stationsplein tot zijn beschikking heeft, in gebruik. Op een maand na is het dan drie jaar geleden, dat Rijn- monds eerste ambtenaar, secretaris mr. A. W. Joolen, zijn toen nog tijdelijke aanstelling kreeg en vanaf de pro vinciale griffie in Den Haag begon met het leggen van het fundament voor een functionerend Rijnmond-apparaat. Het duurde nog tot 20 mei 1965 voor hij gezelschap kreeg van mr. V. G. M. Marijnen, de katholieke, door de regering benoemde voorzitter van Rijnmond. „Toen", zegt Joolen nu (hij is 58, lid P.v.d.A., her vormd; was plaatsvervangend directeur-generaal van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, gemeente-secretaris van Dordrecht en chef Algemene Zaken bij de gemeente Rotterdam), gezeten in zijn werkkamer op de zevende etage met een vorstelijk uitzicht op Schiedam en Rotterdam, „had ik tenminste iemand om tegenaan te praten". Op het ogenblik heeft hij aanspraak genoeg. Rijnmond is werkgever van een staf van 25 personen (inclusief de secretaris, de staffunctionarissen, de typistes, de telefoniste, de bode en een arbeidscontractant, die voor zijn pensio nering vergaderingvoorbereidend werk deed bij de pro vincie en die nu in dezelfde functie onschatbare diensten aan Rijnmond bewijst). Joolen zegt: „Je kunt met be trekkelijk weinig mensen volstaan, als ze maar goed zijn". Aan salarissen en wat hiermee annex is, geeft Rijnmond jaarlijks een drie kwart miljoen gulden uit. Een bedrag, dat men moet vermeerderen met het salaris van de voor zitter (met de toelagen ongeveer een ton) en de jaar wedden van de zes gecommitteerden (samen bijna een kwart miljoen). Nu we toch bezig zijn: jaarlijks betaalt Rijnmond onge veer een ton voor de huur van zijn twee verdiepingen (het gebouw is van de beleggingsmij. N.V. ESGE); voor het schoonhouden ervan, elektra, verwarming en de afbe taling van de kosten voor de inrichting komt er een zelfde bedrag bij; de 81 leden tellende Rijnniondraad kost jaar lijks ook een ton (presentiegelden etc.) en de bureaukosten bedragen nog eens 100.000 gulden per jaar. In totaal, de kosten van de bestuurlijke bezigheden (die liggen op de terreinen van verkeer, vervoer en economische aangelegenheden, ruimtelijke ordening, havenaanleg en volkshuisvesting en milieu-hygiëne, volksgezondheid en recreatie) meegerekend, zet Rijnmond een bedrag van 2,5 miljoen gulden om. Althans is, volgens zijn begroting voor 1968 die binnenkort in behandeling komt in de raad, van plan dit te gaan doen. Dit geld, waarde belastingbetaler, bereikt het Openbaar Lichaam via bijdragen uit 's rijks kas en via bijdragen van de 23 in Rijnmond verenigde gemeenten. De laatste be-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1967 | | pagina 14