te groo A -I 175 we olie die zich in de ruimen heeft vastgekoekt, nadat het schip een jaar of langer de raffinaderijen van hun belangrijke grondstof heeft voorzien. Tankers hebben dus op gezette tijden een schoonmaakbeurt nodig. Mede door de ingewikkeldheid van hun constructie en hun grootte is een dergelijke reiniging het werk ge worden van gespecialiseerde bedrij ven. Tankercleaning N.V. is er één van. De firma werd in 1956 opgericht als een gezamenlijke dochter van Unitas, die voordien de tankers op de boeien van hun olieresten verlos te, en van Van Ommeren, die toeval lig het zo gunstig aan de Wilhelmina- havcn gelegen terrein vrij had. De opzet was alleen maar grote schepen te behandelen, en groot be tekende in die dagen nog maar een tonnage van 30.000 of daaromtrent. Maar onder druk van de ontwikke lingen in het olietransport hebben de activiteiten van Tankercleaning N.V. zich snel uitgebreid. De lichters kwamen erbij, daarna de tankauto's en sinds enige tijd zijn ook de con tainers van Sea-Land vertrouwde schoonniaak-objecten aan de Haven straat. De opdracht van de klanten luidt steeds: schoonmaken en er daarna voor zorgen, dat schip of tank vol komen gasvrij opnieuw in de vaart of op de weg komt. Tankercleaning beantwoordt aan die verlangens met behulp van een uitgebreid arsenaal aan speciale apparatuur, met als be langrijkste de tankwasmachine. Het is deze uit de kluiten gewassen „tuin- sproeier" die onder hoge druk heet water in de ruimen spuit en de drab bige oliekoeken losstraalt en -weekt. Water- en olieresten worden daarna naar de wal gepompt. Maar daarna is een schip nog niet schoon. En waar machines niets meer kunnen uitrich ten, wordt handwerk noodzakelijk. Men kan nauwelijks van een „ar beidsklimaat" spreken wanneer de werknemers van Tankercleaning tien tallen meters diep in de buik van een schip afdalen oni verder te gaan waar de techniek het heeft laten af weten. Want al is de boel grotendeels schoon, al zijn de gassen voldoende lang weggezogen om het ruim vei lig te maken; stinken blijft 't er. On- draaaglijk voor degene voor wie het werken met ruwe aardolie geen da gelijkse bezigheid is. W V.--=.r

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1967 | | pagina 7