Whisky/gin/vodka/schnapps; alleen cognac en rum zijn taboe „Schnapps" van Schiedams fabrikaat Schiedamse vodka: alleen voor export 219 K KUYPH als hij achter de royale rij glazen en glaasjes zou komen te zitten, die kun nen worden gevuld met oprecht Schiedams vocht, zij het dan met vaak zeer on-HoUandse namen. Want Schiedam maakt óók whisky, óók vodka, óók gin, Schnapps, Cherry Brandy, alle denkbare likeuren en een arsenaal andere exotische alcoholische produkten. De afkorting „Sch. whisky" is niet gangbaar, maar zij zou behave Schotse whisky ook Schiedamse whisky kunnen betekenen. Of eigen lijk weer niet, want de Schotten heb ben er we! degelijk voor gezorgd dat hun Scotch" alleen maar op de fles sen komt te staan waarin hun natio nale drank binnen eigen grenzen is gegoten. De moutwhisky, onderdeel van het produkt, wordt wé! uit En geland ingevoerd. En dan de vodka. „Dat is gewoon graanalcohol"legt de heer Rémy de Kuyper, deelnemer in de onderne ming van die naam, bereidwillig uit, „die maken we eigenlijk alleen voor de export. Engeland veel. Daar moet vodka drie jaar worden opgeslagen als het in eigen land wordt gemaakt. Wat wordt geïmporteerd, mag zo worden verkocht." Hij is een van de vele belangheb benden in het Schiedamse gedistil leerd. Anderen, zeg Rijnbende, Coe- bergh, Wenneker, Nolet, hebben der gelijke ervaringen. Dal we bij de heer Rémy de Kuyper, prettige prater, te recht kwamen, ligt misschien de lezer mag het ons kwalijk nemen een beetje aan de naaniverwantscliap, die al jarenlang tot grapjes en van mijn kant plichtmatige glimlachjes leidt.) Cognac, zegt de heer De Kuyper, daarvan hebben de Schiedamse drank makers af moeten blijven. De echte cognac is immers gebonden aan de Franse streek van die naam, en de „régie frangaise" strekt wel zover dat niemand het in zijn hoofd zal halen dat woord op zijn flessen te zetten als hij niet het dagelijks uitzicht heeft op een wijngaard in dat echte Cog nac Ook rum vloeit niet door de bui zen in de Schiedamse drankfabrieken, maar voor het overige vermelden de etiketten die hier worden geplakt de namen van alles aan gedistilleerd waarmee de fijnproever bijvoor beeld op Kerstavond zijn glas zou willen vullen. Let we! Schiedam maakt zijn exotische dranken niet als Van Mee geren zijn Vermeers: het signeert zijn kunstwerken. Het is al gezegd dat u in eigen land ze'den die vertrouwde Schiedamse namen op uw fles whis ky, vodka of gin zult zien. In de hele grote rest van de wereld kan dat wel. Bijvoorbeeld op de Westkust van Afrika, waar men zich een nobele Schnapps van Schiedams fabrikaat kan verschaffen. Mag dat dan nog een beetje naar de Lage Landen klin ken, als u ergens ter wereld een Crème (de Cacao, de Ment he, de Mocca. etc. etc.) drinkt, proeft u het er helemaal niet aan af. Simon Carmiggelt zei enige tijd ge leden in een van zijn Kronkels in hel Parool over Schiedam: sinds ecuwen de smidse der Nederlandse losbandigheid"Hij moest eens we ten H. KUIPER

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1967 | | pagina 31