G.W.VAN BERGEN WALRAVEN 224 Een man in ruste. Dat wil zeggen: zo wenst de bui tenwereld hem te kwalificeren, nadat hij na veertig ar beidzame jaren in het verzekeringsbedrijf zijn zetel va cant stelde en zich naar de rust der Maaslandse weiden begaf. Maar thuis is het bureau van de heer Van Ber gen Walraven bezaaid met papieren en de inkt op som mige documenten is nog nat. De gepensioneerde zegt: „Er zijn een aantal dingen, die je maar moeilijk kunt loslaten. Het werk voor de Kamer van Koophandel bij voorbeeld. Ik heb er van het begin af aan niets voor ge voeld om alles ineens los te laten. Ik ga wel minderen met het werk, maar ik vind dat het geleidelijk moet gaan. Alles moet zijn eigen dood sterven." Een traag proces. Zeker in het geval van de heer Van Bergen Walraven. Want: „Weet u, ik ben altijd vrij ac tief geweest. In mijn werk voor de HAV bank, maar ook daarbuiten. Als jongetje al. In de oorlog 1914-1918, toen Nederland gemobiliseerd was, was ik ordonnans op een fietsje. In de uren die ik vrij had zat ik in een oude school spalken te vlechten. Dat is doorgegaan, automa tisch. In 1937 heb ik op verzoek van de gemeente de Vereniging voor Luchtbescherming opgericht en tot in de oorlogsdagen ben ik daar ondercommandant van ge bleven. Toen de Joden uit de organisatie moesten, ben ik er ook uitgestapt. Nou ja, de oorlog Samen met meneer Mak hebben we hier een verzetsorganisatie op gebouwd. Om wat ik in de oorlog gedaan heb, ben ik blij. Om twee redenen: ten eerste omdat het ondergrond se werk me de gelegenheid gaf om actief de oorlog door te komen ik zat meer bij Mak thuis trouwens dan op de HAV bank en ten tweede om het bijzondere con tact dat je had met mensen van een totaal andere rich ting en afkomst. Dat gevoel van verbondenheid was een mieterse ervaring. De hervatting van de politieke strijd direct na de oorlog is dan ook wel een grote teleurstel ling voor me geweest." Na de oorlog De heer Van Bergen Walraven zat al spoedig in diverse besturen en comités; het bloed kruipt waar het niet gaan kan: Vereniging voor Veilig Verkeer, Mij. voor Nijverheid en Handel, Francois Ha- verschmidthuis. Astmafonds, hij was regent van het Cultureel Fonds, regent van De Lindenhof, kerkmeester van de Ned. Herv. Kerk. En bestuurslid van de Schiedamse Gemeenschap: „Ja, die SG had in die jaren nog lang diezelfde verbonden heid, rang- en standloos, die je in de oorlogsjaren ont moet had. Maar de tijden veranderen; het is logisch dat het werk in de loop der jaren wat minder Anklang ging vinden. Maar ik geloof dat er nu weer een goede, posi tieve ontwikkeling in zit." Hij is gepensioneerd, hij stoot functies af, maar hij kan niet stilzitten: „Mijn hersens malen altijd, nog steeds. Alleen: er verandert iets. Toen ik jong was, wist ik over al een oplossing voor. Nu niet meer. Ik zie nog maar weinig oplossingen voor weinig problemen. Er blijven problemen waar ik geen gat in zie. Je komt dus niet meer met pasklare antwoorden, maar je kunt wel wat ervare ner filosoferen. Fatalisme keur ik af. Het feit dat je op aarde bent, heeft zijn betekenis, dat is een bloot feit. Ieder woord dat je zegt kan betekenis hebben, kan een wisselwerking oproepen, je weet nooit wat de resultante kan zijn. De ideale mens en de ideale wereld zijn er nog niet; daar kun je je bij neerleggen maar je kunt ook je best blijven doen de dingen te veranderen. Daarom: blijven denken en doen. Al is je bijdrage nog zo minus cuul, 't kan tóch leiden tot een betere wereld. Ach, ieder een wil het goed hebben, logisch. Maar het goede wordt in de materiële sfeer getrokken. Als aan die materiële behoeften voldaan is, merk je plotseling dat dat lang niet voldoende is; er is meer nodig om goed te leven. Mijn opvatting is niet dat alles gelijk getrokken moet worden. Door de natuurlijke verschillen tussen de men sen zijn er ook materiële verschillen. Rijkdom er zijn twee manieren om die te bereiken. De ene manier is een onbehoorlijke, toch te vaak gevolgde jammer genoeg: gappen! Maar er is ook een natuurlijke manier. Dat is de talenten benutten, die je hebt om meer te kunnen dan een ander, om leiding te geven. Mensen die het wer kelijk waard zijn, krijgen in onze moderne maatschappij

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1967 | | pagina 36