225 een goede positie. Dat betekent: meer welstand. Ik ben daarmee akkoord. Dat betekent niet dat ik het eens ben met de grote tegenstellingen in de wereld. De generatie die nu oud aan het worden is, is een generatie van ge miste kansen. Dat is droevig, maar soit! Tegenstellingen wegnemen moet nu op een veel groter plan gebeuren. Ontwikkelingshulp! Een reuze vraagstuk, ik geloof dat je de tegenstellingen niet kunt wegnemen door het klakke loos sturen van geld en machines. Je kunt wel werken door het uitsturen van mensen, die andere mensen gaan onderwijzen in hun eigen land. Ontwikkelingshulp is een begin van internationale nivellering. Dat betekent, dat goed aanpakken van de ontwikkelingshulp, dat streven naar nivellering, dat het westen wat minder moet nemen en de rest wat meer. Dat is een grote zelfopoffering. Maar die moeten we ons in vredesnaam maar getroos ten. Na de nivellering gaan wij, het westen en de rest van de wereld, samen weer naar boven!" De heer Van Bergen Walraven met zijn Churchilliaan- se gelaatsuitmonstering doet er een poosje het zwijgen toe. Begint plotseling over een heel ander onderwerp: „Begin 1914 had mijn familie al een volkstuintje om groente te kweken. In de oorlog had ik een moestuintje bij een boer in Kethel, Van de Berg heette die boer. Weet u dat dat gedoe in de tuin een enorme rust geeft? Ook al doe ik het erg fanatiek. Moet je me zien met mijn ouwe tuinbroek met de rafels eraan, opgebonden met een touwtje! Nou ja, zo ben ik. Ik doe van allerlei en ik wil het allemaal tegelijk doen. Dat is misschien tóch een groot gebrek: mijn belangstelling is te groot. Ik wil vissen, jagen, tekenen en postzegels verzamelen tegelijk. Dat is wel leuk, zo'n complex, maar je komt er haast niet toe om eerst het een af te maken voor je aan het andere begint. Vandaar dat mijn bureau zo vol is. Kijk maar!" De gepensioneerde verzekeringsbankier loopt om zijn bureau heen en stoot de stapels brieven en documenten aan. Geeft met duidelijke liefde een tik op de papieren rijstebrij. Zegt dan: „Zo zag het bureau van mijn vader er ook altijd uit AAD WAGENAAR

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1967 | | pagina 37