271 De cursusavond duurt twee uur: een uur theorie en een uur praktijk. Wanneer het eerste uur om is en alle cursisten zich naar de koffie- automaat begeven, is er even tijd voor een paar vragen aan de cursus leider. Dokter Klomp, populaire pra ter en sportief in het kostuum: ,,We leren de mensen hier in die 26 weken heel wat, maar wat mij betreft mogen ze daarvan het meeste weer verge ten. Er zijn echter twee punten, die bijzonder belangrijk zijn: afbinden van slagaderlijke bloedingen en de kunstmatige, c.q. mond-op-mond-be- ademing. Dat zijn gevallen, die in de praktijk het meest voorkomen en waarbij de geoefende leek, en dat is de EHBO-er tenslotte, dikwijls men senlevens kan redden." Er bestaat kritiek op het werk van de EHBO. Vooral in medische krin gen. Er zou maar wat geklungeld worden? Dokter Klomp: ,.Ben ik onmid dellijk met u eens. Die kritiek be staat, maar niet helemaal terecht. Ik leer de mensen allereerst wat ze niét moeten doen. Die twee punten, die ik zoéven noemde, die zijn het be langrijkst. Daar gaat het mij om. Ge broken benen spalken? Ach, we zit ten hier in een stad, waar de GG en GD binnen de kortst mogelijke tijd bij een ongeluk aanwezig kunnen zijn. Ik kan u zeggen, wanneer ik bij een ongeluk kom, waarbij iemand een been gebroken heeft en er bestaat geen gevaar voor infectie, dan spalk ik dat been óók niet. Daar kun je gerust mee wachten, dat heeft geen haast. Pas wanneer er een directe kans op infectie is, grijpt de EHBO-er in en echt niet onverantwoordelijk. Overigens zijn er legio doktoren, die zelf niet eens fatsoenlijk een verband kunnen leggen. En dat is ook hele maal niet erg, als het gevaar voor infectie maar in eerste instantie is buitengesloten. Dat netjes verbinden komt later wel. En wat dat betreft mogen EHBO- ers voor mij best klungelaars zijn. Als ze die twee punten maar onthouden, dan ben ik al lang tevreden. Wanneer ik en wie kan dat niet overkomen met mijn auto in het water rijd en iemand houdt mij door mond-op- mond-beademing in het leven, dan ben ik die vent mijn leven lang dank baar". Over de belangstelling: „We zou den veel meer mensen moeten berei ken. Als ik mijn zin zou krijgen, dan zouden alle huisvrouwen een EHBO- cursus moeten volgen. Daarmee zou den we een hoop ellende kunnen ver helpen." De les wordt hervat. De praktijk: een blauw gestoffeerde rubberpop komt uit de koffer, wordt ontvou wen en opgepompt. Enkele cursisten doen de mond-op-mond-beademings- proef (op de pop. wel te verstaan). Een jonge vrouw hapt gretig toe. Al leen een rubberpop kan hier onge voelig voor blijven. Bestuurder Van Katwijk herhaalt de woorden van dokter Klomp: „In ieder gezin zou iemand met EHBO op de hoogte moeten zijn. Een diplo ma is niet eens nodig, als men de be langrijkste zaken maar kent". Mevrouw „tante Bets" Koks (al bij na veertig jaar bestuurslid) voegt er aan toe: „Dokter De Leeuw zei vroe ger altijd, dat ze op het stadhuis de bruid naar het EHBO-diploma zou den moeten vragen". De EHBO heeft in Schiedam een gezonde afdeling, die echter wel ieder jaar moet teren op de opbrengst van één collecte. Het werk wordt van overheidswege niet gesubsidieerd. De wonderen, én Roolvink, zijn de we reld nog niet uit

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1968 | | pagina 11