LARENS LANDSCHAP Stedelijk kunstbezit 272 IN een nieuwe rubriek van dit blad zal iedere maand een bepaald werk uil de collectie van bel Stedelijk Museum worden besproken. De bedoeling van deze rubriek is u vertrouwd te ma ken met belangrijke stukken uit de museumverza meling. hl liet laatste nummer van „De Scliiedamse Gemeenschap" lieeft u na het overlijden van Ossip Zadkine kennis kunnen maken met zijn werk „De terugkeer van de verloren zoon", zo dat wij dit werk niet meer zullen bespreken. Deze maand bepalen wij ons bij de schilderkunst en wel bij het werk van één van onze belangrijke Neder landse schilders Jan Sluyters (1881-1957) nl. „La- rens landschap met Octoberzon" uit 1910. Dit doek is een van de markante werken, die in de collectie van het museum te vinden is. Het is een schilderij, dat door een Van Gogh-achtige benadering al bij de eerste oogopslag de aandacht trekt. Sluyters schilderde het doek op jonge leef tijd (29 jaar), zodat we mede gelet op de hoge leeftijd die de schilder bereikte nl. 76 jaar mo gen spreken van een jeugdwerk. Het typische is, dat in later jaren Sluyters veel meer portretten, waaronder veel naaktfiguren en stillevens heeft geschilderd, terwijl men toch bij een dergelijk ta lent op jonge leeftijd een nog grotere ontwikke ling op het gebied van de landschapsschildering zou mogen verwachten. In het jaar 1910 verbleef Sluyters te Laren en uit deze periode dateert dit schilderij. Misschien is, vooral wanneer u het in kleur ziet, het enigs zins onbegrijpelijk dat dit fel-kleurige landschap Hollands is. Men zou wellicht eerder denken aan Zuid-Frankrijk, met deze baaierd van kleuren rondom de lage zon en de korte, kleurige verf streken van de velden en akkers. Nu is dit alles niet zo moeilijk te verklaren tegen de achtergrond, waarin dit doek is ontstaan. In de periode dat hij deze Larense doeken maakte, was Sluyters, in ge zelschap van een aantal toen nog jonge schilders, zoals Piet Mondriaan en Leo Gestel, die als groep veel verwachtingen wettigde. Een verwachting die zoals we nu weten gerechtvaardigd was. Te midden van deze vaak revolutionair werken de schilders ging Sluyters zijn eigen weg, een weg die hij voornamelijk gevonden had in aansluiting met de richtlijn uit de Franse „fauvistische" schil derkunst, genoemd naar de „Fauves" de wilde die ren hetgeen dan weer meteen terug te brengen is tot liet ietwat uitbundige kleurkarakter van dit „Larens landschap met Octoberzon": De spontane wijze van overbrenging en het ritme van de kleur in dit doek maken dat dit landschap evenals het echte landschap gevat in een laagstaande oktoberzon steeds weer wisselt van kleur, ons boeit en tevens verbaast. Het doek van Sluyters is één van de hoogte punten uit de verzameling eigentijdse kunst van het Stedelijk Museum. Misschien werd het in 1910 ook niet door iederéén begrepen, doch laten we blij zijn, dat verzamelaars en kunsthandelaren wel begrepen, dat dit goed was, ook al verstonden zij het misschien niet direkt! Soms lijkt het wel eens of voortdurend de ge schiedenis zich herhaalt! PAALMAN

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1968 | | pagina 12