SV 275 uV Vele soorten zeildoek moesten hiervoor gebruikt wor den. Ik noem hier slechts: „Best Hollandsch Zeildoek, Gendsche Korrel, Best Duitsch doek, Moscovisch Ra vendoek". In de papieren van Mak trof ik ook aan ver schillende stukken betreffende de levering van zeil en touw voor een bark „Bezoeki", voor rekening van de bekende firma C. Gips Zn. ongeveer 1872 gebouwd. Merkwaardigerwijs komt dit schip niet voor in de lijsten van door Gips te Schiedam of Dordrecht gebouwde schepen. Toen de tijd van de grote zeilschepen voor de vaart op verre zeeën voorbij was, de brandersmolens door het verval van deze bedrijfstak stuk voor stuk verdwenen, en de stoomgemalen in het waterstaatswezen vele mo lens overbodig maakten, brak de tijd aan, dat, mét het voortschrijden van de techniek op alle mogelijke gebied, de zeilmakers-touwslagers andere wegen in moesten slaan. Ook de oude bedrijven als de firma Mak hebben de tekenen des tijds verstaan. Om de tegenstelling met het oude goed te zien, behoeft men maar even van de etalage van Broersveld 33 naar het Herenpad te lopen, niet in de richting van de Broersvest maar naar de Baan. Rechts ziet men dan nog het laatste restant van wat eens een florerende touwbaan was. Zoals ook nu heeft het in de voorbijgegane eeuwen altijd en telkens weer gestormd: angst om schepen in nood, onrust over de vraag: zal de dijk het wel houden? Gedachten steeds maar naar verwanten op zee, bezig met zeil en touw, om een schip in veilige haven te bren gen. Bij de polders op de beschermende dijken de dijk- wacht, telkens achterom ziende naar de molens: zouden de zeilen het houder.? En dan komt opeens de gedachte bij mij op: hoe typisch Hollands het lage polderland met zijn molens, de zee met de koopvaardijschepen van Hol land. En in dat tafereel zijn touw en zeil onmisbare bestanddelen geweest, is het gilde van de zeilmakers en touwslagers steeds een dienende maar zeer belangrijke functie toebedeeld geweest. Dat hebben de stukken, die de heer Mak mij te leen gaf, geleerd. Erbij werd mij geleend een oude bedrijfs- foto met toestemming die in de Schiedamse Gemeen schap af te drukken. Misschien is het wel eens aardig voor oudere Schiedammers om, zo zij zich de „gefoto grafeerde" personen herinneren, dit aan de Schiedam se Gemeenschap op te geven. De heer J. Mak zal het wel kunnen controleren!

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1968 | | pagina 15