NV KEYNES - een in 1 eog lopend Schiedams jonkie Door: L. G. W. Bakker Foto's: Hans Akkersdijk - 266 NV KEYNES. Is dat een Engelse naam, gelijkluidend aan die van de Engelse econoom Keynes? R. W. de Haze Winkelman (40), technisch directeur, lacht: „Wel nee, Keynes is kei-nes. Die overeenkomst in de spelling is alleen maar leuk. Toeval, het heeft er niets mee te maken. Keynes is gewoon een samentrekking van ttvee namen: Keyer en Van Nes". H. A. J. Jas (35), manager: „Van origine is het een Amsterdams bedrijf, een kleine twintig jaar geleden opgericht. Als bedrijf zijn wij nog maar een jonkie in Schiedam. Vorig jaar mei zijn wc in dit gebouw gekomen". Een in het oog lopend jonkie is het wel. Maar alleen omdat van alle ramen van de drie verdiepingen in de flat waar ook Rijnmond zich heeft genesteld, de naam Keynes u aanstaart. Verder hebt u er geen kind en geen boodschap aan. Kcynes timmert niet aan de weg. Keynes timmert, en dan moet u het nog overdrachtelijk zien, in de Botlek, in Europoort. Het personeel van Keynes tekent aan installa ties voor raffinaderijen, produktie-eenheden voor chemische fabrieken. Labyrinthen van staalconstructies en pijp leidingen, ketels en ovens. Keynes' ingenieurs- en con structiebureau is de schakel tussen opdrachtgever en uit voerders van het werk. Keynes is een familie-NV, begonnen in Amsterdam vlak na de oorlog, in 1947. Het bedrijf startte met vijf of zes man. Het is meegegroeid met de opgang, die de che mische industrie heeft gemaakt in Nederland, maar ook daarbuiten. Keynes verplaatste zijn hoofdkantoor van Amsterdam naar Rotterdam (lees: Schiedam), vestigde zich in 1962 in Valkenswaard, in 1964 in Groningen (voor Delfzijl) en dit jaar ook in Heerlen. De kantoren in België en Duitsland meegerekend, biedt het bureau werk aan een 350 man, die jaarlijks ruim vier miljoen aan salarissen souperen, die jaarlijks een 650.000 manuren volmaken. „Dan staat er zo'n installatie", zegt directeur Winkel man, als de Fanta is geserveerd, „en over het algemeen snapt men niet hoe je er uit wijs wordt". Iedereen, die wel eens heeft stilgestaan bij zo'n kreupel hout van buizen, stalen platforms, sissende afsluiters, schoorstenen, waaruit de rook in alle tinten tussen grijs en vuilgeel wordt afgescheiden, zal zich hebben afgevraagd, HOE in 's heren naam iemand op het idee is gekomen. Het wekt dan geen verwondering, dat de constructeurs zelf zich bedienen van hulpmiddelen als de modelbouw. Om het overzicht te houden op hetgeen zij doen ontstaan via onbegrijpelijke tekeningen en berekeningen. Winkel man laat een boek met verschillende voorbeelden van dit soort schaalmodellen zien, met de foto's van de fabrieken toen ze klaar waren ernaast.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1968 | | pagina 6