267 Keynes heeft een speciale afdeling die zich bezighoudt met de modelbouw op schaal. Wat op zichzelf niets zeer bijzonders is. Amerikaanse ingenieursbureaus pasten het systeem al ver voor de oorlog toe. Van de Egyptenaren is bekend, dat zij hun pyramides ook eerst op schaal bouw den. Belangrijk is, dat via het model, dat gelijke tred houdt met het ontstaan van de tekening, onmiddellijk de ruimtelijke aspecten van een project bij de constructie kunnen worden bekeken. Voorts dienen de modellen als instructievoorbeeld bij de opleiding van operators, die er later mee moeten werken. Keynes vindt zijn klanten niet alleen op de raffinaderijen. De hele scala van kundigheden ligt op het terrein van de petroleum-, de petrochemische en de chemische industrie, van de voedingsmiddelenindustrie, van de elektro-, meet- en regeltechniek, van bouwkundige beton- en staal constructies, de industriële modelbouw en de warmte- en koeltechniek. Enkele namen van klanten: AKU, de Hoogovens, de benzine-maatschappijen, de MARS- fabrikant. Keynes is dus één van de breinen achter de komst van de grootscheepse luchtverontreinigers in het Europoort en Botlek-areaal? De Keynes-top, bij wie zich ook administratief directeur P. Dogger (50) heeft geschaard, moet lachen bij deze veronderstelling, die als wat al te simpel kan worden aangemerkt. De vragensteller verliest namelijk zo maar het hemelsbreed verschil tussen process- en project- engineering uit het oog. In het eerste geval, zoals bij de grote Amerikaanse constructiebureaus, wordt ook het „recept" voor een bepaalde installatie geleverd. Het bureau heeft dan alles zelf in de hand, de „uitvinding", de bouw, de afwerking, het levert een hele fabriek „turn key" helemaal af: draai de sleutel om en begin maar op aan de opdrachtgever. Keynes legt zich toe op het tweede: project-engineering. De opdrachtgever levert het meestal groot geheime „recept" van het proces, dat zich moet voltrekken, en het bureau dient de vorm erom heen te bouwen, op tekening. Hierbij moet gezegd: behoudens uitzonderingen in de voedingsmiddelen-sfeer. Keynes heeft de specialisten, die fysische processen ontwerpen, waarbij het uitgangspunt is dat niet te veel van de voedingswaarde wordt gedood. Niettemin Winkelman over de luchtverontreiniging: „Het heeft wat te maken met de historie van ons bedrijf. Wij werken vaak naar het idee van de klant, de zorg ligt dus in handen van de opdrachtgever, hoewel wij er zeker rekening mee houden". Jas: „De leek kan er over het algemeen niet over oor delen. Vorig jaar was er die televisie-uitzending, onder meer ook bij de Gulf opgenomen. Dat was gewoon valse voorlichting: je zag een rookwolk ontsnappen, maar dat was gewoon waterdamp. Je kunt de mensen voorschotelen wat je wilt". Winkelman: „We willen helemaal niet zeggen, dat ze overal zuiver en schoon werken. Maar men insinueert vaak". Dogger: „Hoe langer je erover praat, hoe meer je het aannemelijk maakt. Als iemand zegt, dat het in deze kamer stinkt, en hij houdt het lang genoeg voi, is er altijd wel iemand die het op het laatst gelooft". Winkelman: „Interessant is in dit verband die grote schoorsteen bij de Shell. Daar hebben wij aan meegewerkt, niet bij het ontwerp ervan, maar samengewerkt. En nu gaan we heus niet zeggen: wij hebben wat voor de lucht verontreiniging gedaan. Maar we hebben hier niet voor niets een waterzuiveringsafdeling. Goed water is één van de grootste problemen. Ze zijn wel eens bij ons geweest, een fabriek in Nijmegen: er komen schadelijke bestanddelen met onze rook mee. Kijk, het is meestal op te lossen,

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1968 | | pagina 7