KEYNES maar ten koste van grote bedragen. Daar komt het vaak op neer". Het ingenieursbureau, zoals het nu bestaat, is eigenlijk een na-oorlogse affaire. Geboren uit de vraag naar des kundigen op het gebied van „plant"-constructie. Voor de olie-maatschappijen en aanverwante industrieën was en is het niet rendabel om een grote staf van experts op dit gebied te onderhouden. De grote Amerikanen zijn al ge noemd. Keynes behoort tot de grote Nederlandse bedrijven op dit gebied; met projecten in Spanje, en Australië of waar men ze nodig heeft. Winkelman: ,,We zijn ergens wel een beetje bijzonder, omdat we ook geïnteresseerd zijn in kleine problemen. We maken geen hele raffinaderijen, wel delen. Zo is het groot genoeg voor ons". Nuchter Hollands koopmanschap: ernaar streven een goed gemiddelde te maken, met regelmatig „kleinere" op drachten, i.p.v. je toeleggen op het grote, het aannemen van een hiermee in overeenstemming zijnde staf, die de kans loopt maanden op non-actief te zijn omdat de order portefeuille leeg is. Dogger: „Je kan je natuurlijk aan iets vertillen je moet een bezetting hebben, de know how (de praktische kennis), dat kan je niet uit een boekje halen. We willen het risico niet nemen, en met beide benen op de grond blijven staan". Winkelman: „We willen niet zo groot worden, dat we alles aankunnen. Detail-opdrachten, daar zijn we echt niet vies van. Alles wat oud wordt, moet op een gegeven moment vernieuwd worden. We zijn nu veelal bezig met opdrachten in het buitenland. Nederland zelf is een beetje rustig. We verwachten wel weer grote activiteit in Neder land in 1968. Op grond van bepaalde toezeggingen. Een paar jaar geleden waren er bergen werk te verzetten, daar is nu toch echt wel verandering in gekomen. Je kan wel zeggen, dat we de noordhoek van Europa bestrijken. Op het moment zijn er contacten met Indonesië, maar daar valt nog niet veel van te zeggen". Tenslotte nog een tip. In het gesprek zijn vele aan het Engels ontleende uitdrukkingen gebruikt. Iedere bedrijfs tak heeft zijn eigen idioom, afgestemd op het taalgebied, waarbinnen zich voor die tak de belangrijke ontwikkelin gen voltrekken. Maar ook binnen het kader van het Nederlands is men kieskeurig. Gebruik bijvoorbeeld nooit het woord „buis", als u een „pijpleiding" bedoelt, althans na het betreden van de burelen van een ingenieursbureau als dat van Keynes. Winkelman: „Als hier een sollicitant binnenkomt, en die zegt: ik heb een grote ervaring in buisleidingen in plaats van pijpen of pijpleidingen, dan weten wij al genoeg". KS L. G. W. BAKKER XlF

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1968 | | pagina 8