RICHARD HENKE 10 Henke: „Dat is op zichzelf vaak een avontuur, inderdaad. Hoe kom ik aan die giazen hier? Jc hebt gesprek ken in winkels, je komt 's bij een an tiquair. Het is me nog nooit overko men, dat ik „nee" heb moeten ver kopen. Ik praat met iedereen. Je huurt veel dingen. Kamerscherm en stoeltje voor die Triumph-advertentie een blote vrouwe-arm, die vanachter een kamerscherm reikt naar een nachtpen op een stoeltje; het geheel is gevat in zoet donkerblauw licht) heb ik ge huurd. Maar soms willen ze cr niks voor hebben en het jc toch niet ca deau doen. Dan zeggen ze: je mag het gebruiken, maar schrijf wel even hon derd gulden op ten name van het Ro de Kruis, want jullie verdienen d'r dik aan. Nou ja, dan betaal je die honderd gulden. Modellen kun je krij gen, vrij gemakkelijk. Modelplanning van Corine Rotschafer is het sum mum. Alleen kinderen, da's moeilijk. Die moet je meestal van scholen ha len. Praten met die ouders, dan gaat cr meestal eentje mee, maar ze blij ven het gek vinden, dat zo'n kind even vijftig gulden verdient met twee uurtjes staan." Zwoele advertenties zijn in Neder land al gauw tahoe. Wat vindt u daar van? Henke: „Ergerlijk. Het ligt 'm voor namelijk in de sfeer. Om nog een voorbeeld te noemen. Als ik een bril moet verkopen, dan neem ik een ge- handschocndc hand aan een mooi autostuurtje. Daarboven de weg, hel der weer, goed zicht, dat idee, weet je wel. En dan bovenin wat hard licht, zo'n fonkeling. Maar om dat te verkopen is wel eens moeilijk en wat dat betreft lopen ze hier ook we) ach ter." Maar het zwoele? Henke: „Zo'n ondergoed-adverten tie, die maak jc niet voor de vrouw, maar voor de man. Ik stel me voor, dat je 'ni zo moet maken, dat een vent zegt: pott crdoric, dat moet ik m'n vrouw geven. Maar niet direct sexy; het houdt voor mij op als je alleen maar de bedoeling hebt om te schokken. Dat vind ik vies. Je moet lige samenwerking spaak. Hij is nu zijn eigen baas, heeft plannen voor buitenlandse reportages in kleur, heeft zichzelf de opdracht gegeven een beeldverhaal van een crime-passionnel in Bonnie en Clydc-stijl te maken (met tekst van Vrije Volk-redacteur Harry Kuiper) en hoopt zich op een gegeven moment voornamelijk te kunnen wij den aan de door hem geliefde por tretfotografie. Is hij duur (terzijde: SG heeft voor zijn kerstomslag 175 gulden betaald. Het recept voor dit omslag: men neme een bak met kerstballen, plaatse cr een piek achter, laat de in spiegel schrift op een vel wit papier geschre ven initialen van SG erin weerspiege len en fotografere het geheel onder de juiste belichting.)? Henke: „Ik stel me zelf op twintig gulden per uur. Het hangt natuurlijk van de opdracht af. Alles waaraan ik langer dan twee uur werk, kost twintig gulden per uur. Dat kan van alles zijn: opsporen van requisie- ten, noem maar op. Het gebeurt me wel, dat ze over de prijs struikelen. Maar dan zeg ik: wat heb je liever? Millimeters (de grootte van de adver tentie) of een aangenaam ontwerp?" Er zijn mensen, die zich het hoofd breken over de manier, waarop u aan al die spullen komt, die het decor voor een foto uitmaken? altijd bedenken, dat er ook nog ogen zijn, die het niet mogen zien. Kinde ren, en mensen met religieuze princi pes. Ik denk aan een advertentie van een vrouw met een slipje op d'r voe ten en een stuk van de (blote) billen- partij. Dat zijn meer advertenties voor in bordelen. Dat hoeft van mij niet. Er is natuurlijk ook wel het een en ander veranderd. Als je vroeger maar een gedeelte van een borst zag, was er heel wat aan de hand. Als je nu een bepaalde sfeer wilt maken, kun je er vaak niet onderuit wat bloot te to nen. Maar al dat andere vind ik zo gemakkelijk. Het is het laten zien van iets, dat verborgen is. Dan heb je

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1968 | | pagina 10