12 Marja-Hega, Sans-Souci, Karpershoek, De Amateur, Dia-Nel, Berjoska, allemaal namen die niets met de BINNENscheepvaart te maken hebben maar alles met de BUITENverblijven van een aantal Schiedammers. Nee, geen buitenverblijven die staan aan de rand van het Gooi of in de omgeven van Oosterhout maar gewoon aan de rand van Schiedam. Daar waar de volkstuinder zich uit leeft op zijn 250 vierkante meter grond. Tuinhuisjes met de meest vreemde namencombinaties kom je er tegen. Schiedam telt twee volkstuinverenigingen waarvan de een, Thurlede, de jongste is en waarvan de tuinen gelegen zijn in dat deel van het Beatrixpark dat met de naam Thurlede wordt aangeduid. De andere vereniging zetelt bij de Vijfsluizen en heeft ook die naam aangenomen. Schiedam telt bij elkaar 670 „boeren" die ieder vrij uurtje op hun tuin aan het werk zijn. Thurlede heeft 250 tuinen en een wachtlijst van 175 gegadigden en Vijfsluizen heeft 420 tuinen en een wachtlijst die 106 namen telt. Eigenlijk is de vereniging Thurlede ontstaan uit de ver eniging die nu Vijfsluizen heet. Voorzitter M. Bouwer van Thurlede vertelt het vol gende daarover: „Wij komen allemaal bij de Vijfsluizen vandaan, maar toen de Beneluxtunnel gegraven werd vielen een groot aantal tuinen ten offer aan de toegangswegen naar deze tunnel. Omdat hier toch al tuinen waren gepland hebben een aantal mensen maar gelijk een vereniging op gericht. En we mogen zeggen dat zij nog steeds groeiende is". Wij praten met de heer Bouwer staande op de tuin van penningmeester D. van de Kemp. Een tuin die zonder meer een sieraad is voor het complex. Voorzitter Bouwer: „Niet iedereen heeft verstand van tuinieren maar ze doen het allemaal met alle overgave die ze hebben. Mag het ene plantje bij de een wat beter uitvallen dan bij de ander, nou, wat dan nog? Ze hebben er hun plezier toch van". Heel langzaam is Thurlede gegroeid tot de vereniging die het nu is. ieder jaar is er weer wat nieuws bij. „De beginperiode was niet zo best want toen stonden hier nog niet die mooie huisjes die er nu staan. We hadden geen al

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1968 | | pagina 12