a Vijfsluizen 13 te prettige ervaringen met de man die de huisjes voor ons heeft neergezet maar dat is verleden tijd". Als de heer Bouwer over zijn vereniging praat doet hij dat met trots, ons overal heen voerend om toch maar alles te laten zien. Er is een echte kampwinkel die in het zomer seizoen aan de „gasten" alles kan leveren. „Wij hebben ook een eigen inkoopvereniging waar onze leden hun plan ten en alles wat aan tuinieren vast zit kunnen kopen". De prijs voor zo'n stukje eigen grond? „Dat kost vijftig gulden per jaar en dan is daar ook het lidmaatschap van de vereniging en van het verbond nog bij". De vereniging De Vijfsluizen is huurder van het com plex, dat ligt ingesloten tussen een aantal wegen die aan sluiting geven naar de Beneluxtunnel en de Poldervaart. Hier zijn 420 tuinen die het gehele jaar door veel plezier verschaffen aan de huurder. Secretaris M. Muusse is druk bezig met het timmeren aan het verenigingslokaal als wij hem even storen. Sinds 1 januari is Vijfsluizen de enige vereniging in dit tuinencomplex. „Nog kort geleden hadden wij hier twee verenigingen, te weten Nuttige Ontspanning en Klein Babberspolder. Dat gaf aanleiding tot veel geharrewar. Na een aantal be sprekingen kwam uit de bus dat samengaan de enige op lossing was. En ik moet zeggen dat al heel wat is bereikt door ons. Kijk om u heen", zegt hij, vol trots wijzende op de immense ruimte die het verenigingslokaal biedt. Het oude zusterspaviljoen van het gemeenteziekenhuis zal door de leden worden omgetoverd tot een gebouw dat er mag zijn. Bij Vijfsluizen is het al net eender als bij Thur- lede. De prijs voor de tuin is net zo hoog en ook de wacht lijst mag er zijn. „Wij hebben ongeveer 20 mensen die er per jaar een streep onder zetten zodat weer 20 nieuwe lief hebbers aan een tuin geholpen kunnen worden", zegt de heer Muusse. Het blijkt hier, net als bij Thurlede, dat het voor het overgrote deel siertuinen zijn die er op het complex te vinden zijn. „Er zijn nog maar weinig echte nutstuinen, dus tuinen die alleen voor de aardappeltjes en de groenten worden benut". Er is ook nog een combinatie van half nuts-/half siertuin, maar steeds meer gaat men er toe over om er een siertuin van te maken. Zij die er echt op uit zijn een mooie siertuin te maken doen dat met het hele huisgezin. Wij zagen tuinen waar men een echte onvervalste waterput had ge maakt. Ook in het grasgazon zijn duizend en een motieven mogelijk, dat leerde ons een wandeling langs de vele tuinen wel. Wie zijn dat nu die daar zo'n stukje „eigen grond" hebben? „Gewone mensen met een kleine beurs die toch buiten willen zijn", zeggen de bestuurders. Dat deze tuinencomplexen steeds meer bekendheid krijgen is in de zomermaanden wel te merken. „Het is hier dan soms drukker dan op de Hoogstraat", zegt voorzitter Bouwer van Thurlede. Hoewel de wind guur is en daarom verre van aangenaam, is er op beide complexen een grote bedrijvigheid te constateren. Handen die misschien niet zulk zwaar werk gewend zijn duwen de spade in de grond en leggen de aarde spade voor spade onderste boven. Men maakt zich op voor de zomer als een aantal Schie dammers de muffe stad verwisselen voor hun „buiten". Wat men vroeger de binnenlanden van Schiedam noemde daar is nou een brok gezonde recreatie te vinden. En wat zeggen dan die paar blaren die je op je handen krijgt bij het spitten

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1968 | | pagina 13