SCHIEDAM NU Op deze pagina's enkele van de tientallen foto's die het boek „Schiedam nu" bevat. De maker ervan is Robert Collette. Ook de foto op de voorpagina is er een uit het boek, dat binnenkort verschijnt. Hans van der Sloot verzorgt de tekst. Hij schreef ook nevenstaande korte toelichting. 6' het begin van deze eeuw moest wor den gesloten. En terecht voor een deel. Schiedam zelf had zijn naam tot soortnaam gemaakt en er een be tekenis aan gegeven. Dat alleen al was voldoende om het te laten verschillen van de han delsstad Rotterdam aan zijn ene zijde en Vlaardingen aan de andere. In de zelfde ontwikkeling die Schiedam tot centrum van de brandersindustrie had gemaakt had de stad zich gevormd tot een zelfstandigheid, die in haar geestesgesteldheid weinig meer te ma ker} had met de aangrenzende ge meenten. Schiedam nu is anders. Bijna liet tegenovergestelde. Door de uitbreidin gen rond de kern, die de oorspronke lijke stad bijna hebben verzesvoudigd is de stad allang geen topografische eenheid meer. Haar zelfstandigheid heeft ze moeten prijsgeven, zowel in geografisch als in mentaal en indus trieel opzicht. Mentaal is Schiedam veranderd door de bevolkingsaanwas, de vestigingen van buitenaf, de in vijftig jaar volledig veranderde ar- beidssclioling en arbeidsmogelijkheden. Industrieel is het dezelfde kant op gegaan. In dezelfde tijd is de bran dersindustrie vervallen van de belang rijkste tak van nijverheid tot een zeer ondergeschikte. Haar plaats is inge nomen door de metaalnijverheid. De scheepsbouw voornamelijk, die Schie dam niet alleen een nieuw uiterlijk heeft gegeven, maar ook een ander karakter en zelfs een andere status. Men zou kunnen stellen, dat he oude Schiedam is ondergegaan mei zijn industrie. Dat de gemeenschap is verdwenen in stedebouwkundig op zicht en dat de mentaliteit de oor spronkelijke zover is geëgaliseerd dat Schiedam volledig is ondergegaan in het grote geheel dal men dan nu Rijnmond is gaan noemen. Maar dat is niet helemaal waar. Ondanks de gelijkvormigheid die zich uitstrekt vanaf het centrum van Rotterdam tot eigenlijk het centrum van Vlaardingen bestaat nog we! degelijk zoiets als een echt Schiedam en een echt Schiedam- se mens. Het boek „Schiedam Nu", dat ver schijnt in maart/april is eigenlijk de lokalisering daarvan. Van dat Schie dam en de mens die het bewoont. Een opsporing aan de hand van de resultaten van de ontwikkeling die Schiedam hebben gemaakt tot wat het is op dit ogenblik. Wat dat is komt al duidelijk naar voren in de opgenomen foto's: een snel geëvolueerde arbei dersstad. Niet behorende tot de mooi ste in Nederland, maar toch nog zeker niet een onleefbare stad, zoals wel dikwijls wordt beweerd.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1968 | | pagina 6