„ZO 101 |E ER RL." HH FRANjERIJKE LEVEN VAN EEN FOTOGRAAF-ONTWERPER RICHARD HENKE: Door L.W.G. Bakker Foto's: Hans Akkersdijk 8 „Eerst", zegt de tengere man met de Swicber-snor, „ben je etaleur. Dan ga je in dienst, je komt eruit, en dan weet je het niet meer. Je komt op een dichébedrijf terecht, in de grafische industrie. Je fotografeert dan al, en dagelijks gaan er tientallen ontwerpen onder je neus door. Dan krijg je er zin in om het zelf te doen. Zo tol je erin." Hierin: gescharrel met lampen, veel lampen, die de temperatuur in de kel derstudio op broeikas-niveau bren gen; kijken in de zoeker van je ca mera; gemillimeter met (a raison van vier gulden per dag gehuurde) varens in tonnetjes; liclitmeten boven de ge- improviseerde bar van een deur op twee schragen; en geduld vergen van de fotomodellen, die het tableau vi- vant maken. Wie tolde erin? Zijn naam is RICHARD HENKE, hij is 36 jaar, woont in Rotterdam, is geboren aan de Kamerlingh Onnes- laan te Schiedam en sinds 10 novem ber beheerder van een eigen studio onder foto-kino Wamsteker in de Schiedamse Passage, die is geopend door museum-directeur J. Paalman, in aanwezigheid van drommen vrien den, kennissen en relaties. Zo veel, dat ze tot in het onder de Passage ge legen gewelf moesten blijven staan. Henke noemt zich fotograaf-ont werper, met voor de toekomst de na druk op fotograaf. Hij is, om het maar eens dicht bij huis te zoeken, de maker van SG's kerstomslag (u weet wel, de kerstballen met piek te gen witte achtergrond). Wie meer wil weten moet in zijn studio maar eens naar de lichtbak met een staal van zijn kunnen op advertentiefoto-gehied gaan kijken. Wie het bescheiden wil houden, kan ook in dit nummer te recht. Het bevat, speciaal gemaakt als illu stratie bij dit verhaal, een aan Schie dam opgedragen advertentie. Gratis en voor niets, ook wat de medewerking van de gelegenheidsmodellen Jeanne Hoek (huisvrouw), Anje I.angstraat (huisvrouw) en Martin Bresser (zan ger) betreft. De laatste vooral helpt Henke nog al eens uit de brand, want hij beschikt beroepshalve over een smoking en dat kan niet iedereen zeg gen. Schiedam verkopen? Henke: „Dan neem je de gezellig heid, Schiedam is bekend om z'n ge distilleerd. Had ik Alkmaar genomen, dan was het iets met kaas geworden. Ik noem nou maar wat." Op de har staat maar één klein glaasje. De jenever druipt er niet van af (van de advertentie)? Henke: „Dat hoeft niet. Ook als je nou alleen jenever moet verkopen, doe je dat via de gezelligheid. Je moet nooit het hele ding, waar het om gaat laten zien. Whisky: laat een volle as bak zien in plaats van de fles of het glas. Van die volle asbak krijg ik dorst." Het atelier is niet groot. Een tot het plafond doorlopende witte „vloer", ruimte om af te werken, bergruimte en kleedkamer. Henke is voorlopig tevreden. Na de in de begin-alinea be schreven cyclus stortte hij zich defi nitief in het fotografen-ontwerpers- bestaan. Eerst een tiental jaren met een compagnon, maar „toen we wat geld gingen verdienen", liep de gezel-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1968 | | pagina 8