HYFOAMA 58 en sterker, dat meestal het hele recept Schiedams is. Want dat is wat Lende rink zijn eiwitten vooruit stuurt: recepten in natura (weliswaar met een degelijke beschrijving erbij), resultaat van kostbare research op de Wester kade. Een merkwaardig bedrijf, dat moet nu al duidelijk zijn. De heer H. Bijl, met Jhr. J. G. Reuchlin directeur van Lenderink Co, en schoonzoon van de in 1950 overleden naamgever, vertelt een ook al merkwaardig stukje geschiedenis: „De heer Lenderink was eigenlijk chemicus, was-industrieel. De fijne was werd in die voor-oorlogse jaren gedaan in katoenen zakken. Hij vond toen rubber wasnetten uit, waarin de was in de machine ging. Ze gingen veel langer mee. Maar in '40 was er geen latex meer. Op dat moment dacht hijdie oorlog kan zeven dagen duren, maar ook zeven jaar. Waar de mensen behoefte aan krijgen, dat zijn eiwitten. Eiwitten kan je halen uit caseïne. We importeren die nu uit Argentinië en Nieuw-Zeeland onder meer, omdat het hier onbetaalbaar is. Het is een pro- dukt uit melk, een soort kwark zou je kunnen zeggen. In die oorlogsjaren kregen we een kleine hoeveelheid uit eigen land toegewezen, en van die eiwitten maakten anderen dan weer iets dat „plof" genoemd werd. Eiwitten met suiker, om te eten, maar als je een keer boerde had je weer honger. Na de oorlog dachten we ik loop al van jongs af mee we gaan weer terug naar de rubber wasnetten. Tot die Engelsman kwam, in juli '45. 'We weten dat jullie eiwitten maken. Wij hebben geen dollars om het uit Amerika te halen, en zelf hebben we het niet. Kunnen jullie ons die eiwitten leveren?' Daar ging bij ons een lichtje branden. We zijn aan Engeland gaan leveren, eerst in vloeibare vorm, maar toen hebben we uitgedokterd dat het ook in poedervorm kon, heel simpel eigen lijk. De heer Reuchlin is in '50 bij ons gekomen en die heeft eigenlijk de zaak internationaal uitgebouwd. Er is in principe weinig veranderd, maar nu leveren we aan zestig landen, zo'n zeventig percent van de produktie gaat over de grens." Vierentwintig uur per etmaal, tot en met vrijdag, stromen de blikken vol. Voorraad is er steeds. „Als we een verzoek bijvoorbeeld uit Engeland krijgen, as soon as possible, dan is wat ze bestellen twee dagen later op de boot." Zo'n enkele bestelling bedraagt gewoonlijk trouwens maar een be trekkelijk kleine hoeveelheid, begrijpe-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1968 | | pagina 10