lijk voor wie weet dat de al genoemde zoetigheden slechts voor 3 (drie) percent of nog minder eiwit bevatten. Maar is het nu niet wat omslachtig om bij de eiwitten-„fabriek" ook nog eens een uitgebreid laboratorium in stand te houden voor de recepten van al die zoetigheid-leveranciers op andere continenten? Is het een vriendendienst? Is Lenderink Co zo gul? De heer Bijl: „We moeten wel. Het is een klantenbinding. Eigenlijk zit om ons produkt niemand te springen. Die recepten geven we volledig, met een handleiding voor het opsporen van eventuele produktiefouten er nog bij. Ze zijn geoctrooieerd, maar dat octrooi vervalt na verloop van tijd. Als anderen dan hetzelfde recept misschien zelfs goedkoper bieden hopen we dat de klanten hun eiwitten tóch bij ons blijven betrekken." En daarom gaan er dure boekwerken met de receptuur en de technische informatie de deur uit. Waarin natuur lijk wel staat dat Hyfoama, het hoge schuim van de Schiedamse Lenderink, er echt in hoort. In 't Nederlands, Engels, Frans, Duits, Italiaans, Spaans, Arabisch en Japans. „Het is een vrij duur apparaat", bekent de heer Bijl, „het is doodgewone research. Niet elke dag komt er een recept uit, we zijn eigenlijk al verdomd blij als er per jaar een paar bijkomen." Daarom ook draait er naast het hele hypermoderne machinepark voor de produktie van het eiwit ('s nachts door één man te bedienen, al mag dat niet van de Arbeidsinspectie, stel je voor dat die man van de trap zou vallen.een suikerwerken-fabriekje- in-miniatuur, staan vrouwen en mannen met kolven mengsels te maken die straks Amerikaanse, Japanse, Neder landse, Zweedse, Afrikaanse magen moeten behagen. Gulheid van Lenderink Co? Het gebaar heeft wat weg van de melk boer die elk van zijn klanten een Friese zwart-bonte (doe het zelf) zou leveren, of de slijter bij wie men met een klein distilleerketeltje onder de arm de deur uit zou stappen. Maar /o goed als de melkman de huisvrouw het melken niet leert, blijft er bij Lenderink Co toch ook nog een geheimpje: niemand zal weten hoe precies die eiwitten in poedervorm uit de caseïne komen Ook wij gingen na het gesprek met de heer Bijl de deur uit met een mon sterdoosje. Thuis geproefd. Monster stukje 272 kenmerkt zich door een pikant smaakje, voortreffelijk. Het kleeft toch ietsje aan do tanden. Over stukje 141 zijn we uitermate tevreden. Lekker luchtig, het nootje doet het er goed in. HmmmmmHyfoama! H. KUIPER

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1968 | | pagina 11