VOLKSDAN IS ..IN".... Schiedammer Marius Korpel eerste en enige beroepsvolksdansinstructeur Robert Collette Er is in Nederland nog nooit zoveel gevolksdanst als in deze zestiger jaren. Dat mag een gekke zaak lijken voor wie zoete herinneringen bewaart aan de jaren van de AJC, toen er ge danst werd rond de meiboom en op pinksterkampen in Vierhouten, in jeugdherbergen en zo maar, wanneer het te pas kwam en de jonge gezellen er zin in hadden. De AJC is niet meer, maar de volks dans als prettige vrijetijdsbesteding is er zoveel te meer. Daar is dan opnieuw veel voor gepionierd de laatste jaren, geeft de eerste en (nog) enige be- roepsvolksdansinstructeur, de Schie dammer AAarius Korpel (30) toe: ,,Men dacht dat met de AJC ook het volks dansen van de aardbodem was ver dwenen Hier en daar doen nog vele oud-AJC'ers eraan, en verder velen die met een AJC-verleden niet „belast" zijn. Harry Kuiper sprak met hem over zijn werk bij de NEVO (Nederlandse Volks dansvereniging), over de om onver klaarbare redenen vooral in katholieke en protestantse kring groeiende be langstelling voor het volksdansen, over de steeds milder wordende ver houding tussen moderne dans en volksdans. „Je moet de mensen ervoor winnen. En dat lukt altijd." Foto's 60 TE zeggen dat het een voortdurende en harde strijd is, zou overdreven zijn, maar Marius Korpel moet zich toch nogal eens schrap zetten als de volksdans in eer en goede naam wordt aangetast. Want die goede naam hééft deze tijdpassering voor een niet onaanzienlijk deel van de Nederlandse bevolking helemaal niet. Het is een oud zeer, nog steeds gevoed door de her innering aan de tijd dat de AJC verpersoonlijking van al te rooskleurige jeugdbewegersidealen zelf al op sterven na dood was. Voor Marius Korpel is het daar ook begonnen, een vijftien jaar geleden. Hij hoorde tot degenen zijn vrouw Tini trouwens ook die er niet rouwig om waren dat de Arbeiders Jeugd Centrale verdween. Maar die er toch ook veel goeds aan overhielden. Het volksdansen onder meer. Die liefde roestte niet. „Maar ik heb nooit kunnen denken dat die hobby nog eens zo'n plaats in je leven in zou kunnen nemen", zegt mevrouw Korpel. Nee, het was ook niet te voorzien dat de aan de Rotterdamse Provenierssingel gevestigde NEVO

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1968 | | pagina 12