BAS ROB: „Als je iels nieuws wilt doen, moet je eerst het oude leren" ALT ELS: „Mijn hele leven zingen lools nu, dot zou me best bevallen" TE POPULAIR VERLOOFD ONGRIIPBAAR artisteningang "-.tree dartistes - tists entrance eingang zur bahne 64 Luther. Ik houd erg van de Tachtigers KIoos, Perk en zo." We zitten in de artistenfoyer van De Doelen in Rotterdam. Het is tijd voor een foto. „Jammer," zegt Els om zich heen kijkend, „dat we niet meer een affiche met onze namen erop hebben hangen." (Els zong tweede kerstdag in de Kleine Zaal in een programma met Elly Ameling liederen van Brahms. 22 februari zong ze in de Grote Zaal.) Els is een alt. „De laagste vrouwen stem." O ja? Els: „Niet bepaald een opera-type. Die moeteneenbeweeglijkestem hebben gaan meer de mezzo-sopraankant uit. Hun omvang moet ruim zijn (figuurlijk in figuurlijke zin, red.). Ik heb een diepe altstem, ik voel me als type ge woon meer aangetrokken tot het liederen- en oratorium-vak." tijd niets (aan muziek); op de h.b.s. werd hij lid van de muziekvereniging; men zei: „jij hebt een prachtige bas stem", een pater gaf hem een boek met negrospirituals; zijn pianolerares ad viseerde hem om zangles te gaan nemen. Het werd David Hollestelle. Het ging geed; hoe kan het ook anders: „Op m'n zeventiende waren ze al ver baasd wat een geluid eruit kwam." Ze hebben zich verloofd na de kennis making op het Conservatorium. „Ja," zegt Els, „allebei katholiek, maar dat is toevallig." Hij heeft voor haar laatste examen enkele liederen gecomponeerd. „Op tekst van Paul's ontwaken, een gedicht van Frederik van Eeden. Ik heb ver schillende liederen geschreven, op woor den van Duitse dichters uit de tijd van Individualisme? Els: „Nee, ik vind het fijn om en semble te zingen. Maar het gaat veel dieper, liederen. Anders wordt het gauw populair. Te populair. Al kun je er niet het meeste mee verdienen liederen je probeert het toch altijd. Als liederen-vertolkster heb je wel meer eigen initiatief bij het zingen." Ze roken geen van beiden; dat is niet goed voor zangers. Moderne muziek? Rob Holl: „Ik heb nog geen tijd gehad om me er intensief mee bezig te houden. Als je iets nieuws wilt doen, moet je eerst het oude leren kennen." Kathy Berberian? Els: „In haar genre goed, ontzettend goed. Ik zou het zelf niet kunnen en niet willen. Ik snap het niet goed; waarvoor zij het zo doet, cr zo in op gaat. Knap is eigenlijk het enige woord. Maar gek, nee, gek vind ik het beslist niet." Even pauze. Els: „Moderne muziek kan voor jonge zangers de stem naar de duvel helpen. Het gillen op ademsteun, dat kan niet goed gaan als je de techniek nog niet hebt. Het zijn bepaalde typen, die zich ermee bezig houden; die geloof ik wel goed in het geld zitten." Het doet je helemaal niets? Els: „Het is het ongrijpbare van die moderne muziek. Ik zit dan niet meer achterover in mijn stoel te luisteren naar een mooie melodie. Ik zit ge spannen op het puntje van mijn stoel." Wat is er nu beter dan het laatste? Els: „Ik wil wel op het puntje van

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1968 | | pagina 16