jon Wolffers poogde zich te bewijzen met Schiedams meest notabele hoofd HEB IE NIET WAT I Richard Henke FOtO'S ff 54 J. van der Jagt - vóór de schminkpartij DIT wordt een gekke happening. In de reclamestudio van Richard Henke onder de Passage zijn drie mannen icsaamgekomen om een ongewoon karweitje te klaren. Het zijn Jan Wolffers (beeldhouwer, schil der, grimeur, decorontwerper; kort om kunstenaar), Richard Henke (fo tograaf) en Jan van der Jagt (reclame man). Rekwisieten voor de happening zijn een tafeltje met blikjes en potjes vol substantie, penseeltjes, tubes, dot ten watten; voorts de twee camera's van Henke. Iln een doos met bier. Want het is warm onder de jupiter- lanipen die Henke aansteekt om het gebeuren bij te lichten. Het is acht uur vrijdagavond en boven in de hol le Passage houdt Schiedams jeugd een pantoffelparade op klompen. Althans, zo klinkt dat. Jan Wolffers (34) is uitgedaagd. Hij, grimeur met een zekere faam, had eens in de hitte van een borreltafel- debat uitgeroepen: „Ik maak iedere kop, die je maar wilt. De kop kan zo moeilijk niet /ijn of ik maak 'ni. Ik wil alleen een paar goeie foto's heb ben." I)ie zelfverzekerdheid mocht Jan Wolffers dan ten overstaan van een redacteur van de Schiedamse Ge meenschap gaan waar maken. „Zeg maar welke kop", zei Jan. „I.aten we /eggen: Schiedams meest notabele kop", zeiden wij. „Je bedoeltaarzelde Jan. „Jawel", zeiden wij, „de kop van de heer burgemeester Roelfsema, te vens erevoorziter van de Schiedamse Gemeenschap", Jan Wolffers werd bleek. „Heb je niet wat eenvoudigers?" „Nee". Zover zijn we nu, acht uur: Jan Wolffers zet zijn model op een stoel. Het is Jan van der Jagt, een man die de dertig nadert en een flegmatieke oogopslag paart aan bolle wangen. „Ja, ik kan moeilijk met een graat mager individu beginnen", zegt Wolf fers, „dan zou ik voor een kapitaal moeten gaan staan kitten". (Wees gerust: dit vakjargon wordt in de loop van het verhaal begrijpe lijk.) Jan Wolffers begint met de oren van model Van der Jagt tegen het hoofd aan te plakken. „Mijn model heeft 'n beetje flappers, zie je wel, en bij de burgemeester staan de oren meer tegen het hoofd. Koud kunstje; ik kan iemand ook zeiloren geven", zegt de grimeur. Hij gaat het haar bespuiten met lak. Op zijn tafeltje liggen twee portretfo to's van de heer Roelfsema tussen de acht grote en twintig kleine potjes vet-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1968 | | pagina 6