I. Wolffers: „De burgemeester loclrt met zijn oogjes" 56 peentje Maar Jantje kwam gauw bij zijn positieven en iiep naar de foyer en kocht een pakje kauwgum. Onder weg naar de kleedkamer drie stukjes in mijn mond en ais een gek kauwen. Toen ik bij mija model kwam had ik de kit bij mekaar gekauwd en ik zette een pracht van een neus op. Maar toen kwam het! Na aftoop moest ik die neus er weer afhalen. Ik sjor, maar d'r biijven lange draden aan die echte neus hangen. Die acteur zegt: „Joh, 't lijkt verdomd we! of ik kauw gum op mijn neus heb!" Ik denk: nou bluffen Jantje! Ik zeg: „Ja hè meneer, dat iijkt net kauwgum ha ha ha! Maar wees maar gerust hoor: dit is een nieuw Amerikaans, onlangs ge patenteerd kitmiddel. Hardstikkeduur! Nou, die man grozen natuurlijk, 't Was een amateur, vandaar Iedereen in Hcnke's fotostudio lacht. Behalve model Van der Jagt, die inmiddels zijn a.o.w. nadert. Hij zegt: „Z.o'n verhaal moet je nou es voor de vijftigste keer horen, kijken of je dan nóg lacht." Het is tien uur. Het model lijkt aan mazelen te lijden. Het haar is vaal grijs, het gelaat vertoont bloeduitstor tingen en zijn neus heeft iets van een slordige roomtruffel. Jan Wolffers zegt: „Ik werk helemaal op belichting in dit geval. De gelijkenis komt pas- goed als je de spotjes vanuit de juiste hoek laat schijnen." Fotograaf Richard Henke merkt op: „Jouw werk raakt de fotografie door die helichtingstrucjcs. Ik kan hier in de studio met mijn lampen en de instelling ook die gijntjes uithalen. Iemand met een korte neus kan ik een hele iange giechel geven." Wolffers penseelt verder. Hij brengt allerlei onregelmatige lijntjes aan op het kleurige gelaat. Hij plakt het non chalante lokje op het voorhoofd nog eens opnieuw. Hij haalt de oogkassen nog wat meer uit de duisternis, stipt Jan Wolfferö te midden van doosjes, potjes en instrumentjes, waarmee hij naar zijn zeggen „iedere kop schminkt, die je maar wilt". hier en daar kleurtjes en gaat regel matig van een paar meter kritisch kijken. /.egt tenslotte: „Nou, meer kan ik er niet van maken." De slotfoto moet gemaakt worden. Richard Henke tuurt op het matglas van zijn camera en verstelt de belich ting. Jan Wolffers regisseert. „Joh, breng nou es een aangename grijns op dat droeve smoel van je", roept hij zijn model Van der Jagt toe. Het model doet zijn best. Jan Wolf fers zegt verontschuldigend: „Kijk, burgemeester Roelsema lacht met zijn oogjes en dat kan deze man helaas niet. Fn dan houdt mijn kunde ook op. Ik vind 't trouwens mooi genoeg zo." Richard Henke maakt zijn plaat, terwijl Jan van der Jagt lacht als een burgemeester die kiespijn heeft. Het resultaat van de schniinkseance staat op de voorpagina. I.aten we Jan Wolf fers een 8 geven, Richard Henke een 9 en Jan van der Jagt die 2Y2 ll"r onbewogen bleef zitten een 11. AAD WAGENAAR

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1968 | | pagina 8