„Als deze restauratie doorgaat hebben we gelijk de goedkoopste kerk van de stad BURGERCOMITÉ BLIJFT IJVEREN VOOR BEHOUD HAVENKERK FOTO 'S: HANS AKKERSDIJK 87 DE beslissing om de Havenkerk te sluiten, heeft een fiks aantal Schiedammers tegen de haren ingestreken. De verontwaardiging van het eerste moment is na ruim een half jaar nog niet verdwenen. Daarover gaat nevenstaand artikel. Onderwerp van de leken-boosheid is onder meer geweest de argumentatie van het door de commissie „van zeven" samengestelde advies, dat bisschop en kerkbesturen van de voormalige binnenstadparochies als leidraad diende bij het nemen van een besluit. De suggesties van de com missie zijn geheel overgenomen. Dat betekende, dat twee kerken moesten sluiten (de Lidwinakerk volgt in oktober a.s.) en dat er één, de Rozen kranskerk, blijft bestaan tot eens een nieuwe, centraler gelegen centrumkerk zal zijn gebouwd. De motieven stoel den op de in mineur gerichte gemeentelijke prognoses over de bewoning van de binnenstad (en dus met gevolgen voor het kerkbezoek) en verder op de financiële kant van de zaak, namelijk de hoge kosten van onderhoud en eventueel restauratie van de drie kerken. In alle drie de binnenstadkerken daalde van 1966 tot '67 het kerkbezoek van 4150 tot 3470 per maand. De Havenkerk lag van drieën het laagst. En hoewel de St. Jan in een waarderingsschaaltje voor zijn architectuur, zijn houdbaarheid, lithurgische mogelijkheden, situering (zelfs een tien!) en interieurwaarde (ook een tien) voldoendes kreeg, en voor zijn verkoopbaarheid een onvoldoende (vanwege de bescherming van Monumentenzorg, de andere twee kerken liggen aanzienlijk hoger in de markt) kreeg, meende de commissie toch te moeten concluderen: „De Lange Haven-kerk dient onmiddellijk te worden gesloten." De argumenten: de toestand van het gebouw zou niet meer houdbaar zijn (de in de commissie tot behoud ver enigde parochianen, die een paar jaar geleden nog een grote schoonmaakbeurt aan hun kerk gaven, de actie Poetskatoen, bestrijden dit ten zeerste; alleen de ver warming zou slecht zijn), er moet geen restauratiegeld worden gegeven zolang we niet weten of we het wel terug krijgen (de parochianen voornoemd beweren al 90 percent subsidie in de zak te hebben) en tenslotte, de sluiting zal niemand duperen, want de overblijvende kerken zijn dicht in de buurt. Als enig nadeel bleef over dat men de kerk uit de kaartenbakken van Monumentenzorg moet zien te krijgen. Dit is tot op heden nog niet gelukt. De Sint Jan, Schiedams waterstaats kerk, pompeus kitsch-meubel aan de Lange Haven, een curiositeit anderzijds, een beschermd stadsgezicht bovendien, is met ingang van 31 oktober van het vorig jaar op last van de kerkelijke over heid gesloten. Het Comité tot Instandhouding van de Havenkerk, dat in de dagen vooraf gaande aan de sluiting na een protest- vergadering werd opgericht, is sindsdien alleen nog maar gesterkt in zijn mening, dat hier sprake is van een door bevoor oordeelde adviseurs ingegeven bisschop pelijke dwaling. Maar het kerkbestuur, de aangewezen instantie om voor een herziening van het vonnis over dit in 1824 in gebruik ge nomen godshuis te gaan pleiten, heeft zich de afgelopen maanden van de domme gehouden en zich beperkt tot het produ ceren van bitse dooddoenertjes in ant woord op de pinnige en agressieve correspondentie van het Comité. De voorbereiding van de sluiting van num mer twee, de Frankenland- of Lidwina kerk aan de Nieuwe Haven, per 1 oktober aanstaande wordt overigens niet vergeten. Niemand die zich over het laatste zorgen maakt (nog niet tenminste). Pas toor J. A. L. Laurent (52), leider van de nieuwe binnenstadparochie sinds een half jaar, gelooft dan ook stellig, dat geen andere kerk de emoties zo hoog had kunnen doen oplaaien als juist deze, de Havenkerk. Maar ook hij motiveerde nog kort geleden in een stencil aan de

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1968 | | pagina 15