UR BEDWONGEN BORRANI: „...en met ramoneurs gebeuren alleen maar de meest afschuwelijke dingen!" 99 105 De commandant en de ondercommandant van de Schiedamse brandweer, de heren D. de Jager (56) en J. Keuzenkamp (50), zijn een beetje in hun kuif gepikt. Ze hebben het artikel over Valter Luigi Bor- rani in de Schiedamse Gemeenschap gelezen en zijn op merking over schoorsteenbranden en hoe je ze niet moet blussen zit hen knap dwars. Borrani zei daar dat je schoorsteenbranden gewoon moet laten uitbranden. En met ramoneurs gebeuren „alleen maar de meest afschuwelijke dingen". Volgens de Schiedamse Zwitser worden schoorstenen daarmee regelmatig omgetrokken. Een paar forse scheuren hou je er in ieder geval wel aan over. Vooral over dat „laten uitbranden" zijn De Jager en Keuzenkamp behoorlijk gevallen. „Hoe kan die man dat nou in hemelsnaam zeggen?" vragen ze. „Weet u hoe heet zo'n brandende schoorsteen kan worden? Zo heet dat de voegen losraken en de schoorsteen scheurt. We hebben het een keer meegemaakt, dat een bedje, dat op de zolder tegen de schoorsteen gezet was om nog een beetje warmte op te vangen, vlam had gevat door de hitte van de, brandende, schoorsteen. Je moet er niet aan denken dat er een kind in gelegen had." Commandant De Jager legt vervolgens uit, dat de brandweer, naar zijn eigen zeggen vaak zelfs wat over dreven, zeer bezorgd is om zo min mogelijk de zaak te beschadigen of te bevuilen. „Bij een schoorsteenbrand gebruiken we altijd," zegt hij, de Magirusladder om geen dakpannen te beschadi gen. Dan is er dat zeil, dat we voor de schoorsteen han gen, en als de mannen bij oude mensen zijn, vragen ze na afloop vaak nog even om een stofzuiger. Ze maken het soms te gek, maar ja, ik kan het ze niet verbieden." Ondercommandant Keuzenkamp voegt, wat veront waardigd, het volgende eraan toe. „Wat Borrani zegt is vooral door de mannen zwaar opgenomen. Ze doen al tijd verschrikkelijk hun best om de zaak zo netjes moge lijk op te knappen en dan zegt Borrani zulke dingen van hen, terwijl het gewoon niet waar is. Daar komt nog bij dat wanneer hij de schoorsteen veegt het zomer is, de kachel niet brandt en hij heeft de tijd. Schoorsteenbranden daarentegen ontstaan meestal 's avonds, als het goed koud is in hartje winter. De kachel wordt flink opgepord en dan worden wij geroepen omdat de boel in de hens staat. Onder de meest beroerde om standigheden moeten we het dak op. Daar zul je ons heus niet over horen kankeren. Als er midden in de winter in een vliegende storm een tv- Zo gaat het spiegeltje de schoorsteen in om te kijken of er nog ergens vuur in de schoorsteen zit. Op de voorgrond liggen een schepje om het losgerakelde roet weg te scheppen en een rakel om van beneden naar boven brandend roet en teer los te maken. Een brandweerman laat zien hoe onder de schoorsteen een teil met water staat. Voordat het ramoneuren kan beginnen, moet het canvas voor de schoorsteen hangen.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1968 | | pagina 9